Rosja

19.03.2013

Rosyjska wizja BRICS przed szczytem w RPA

dr Gracjan Cimek

Zgodnie z prognozami, Rosja dąży do wzmocnienia klubu BRICS, aby stał się alternatywnym blokiem geopolitycznym i geoekonomicznym. Taki wniosek płynie z analizy raportu rosyjskich ekspertów, przygotowanego na kolejny szczyt, który odbędzie się w pod koniec marca w południowoafrykańskim Durbanie.

Zgodnie z prognozami, Rosja dąży do wzmocnienia klubu BRICS, aby stał się alternatywnym blokiem geopolitycznym i geoekonomicznym [1]. Taki wniosek płynie z analizy raportu rosyjskich ekspertów, przygotowanego na kolejny szczyt, który odbędzie się w pod koniec marca w południowoafrykańskim Durbanie. 133-stronicowy dokument przygotował Narodowy Komitet Badawczy BRICS powołany przez Dmitrija Miedwiediewa w 2011 roku, a kierowany przez wiceszefa Dumy Komisji Spraw Zagranicznych Wiaczesława Nikonowa. Raport ma stanowić podstawę opracowywanej narodowej strategii Rosji w ramach BRICS. Zachód widzi w BRICS swojego geopolitycznego rywala i stara się nie pozwolić na jego umocnienie na arenie międzynarodowej. Nie dopuszczenie do takiego rozwoju sytuacji to cel dokumentu przygotowanego dla rządu [2].

Do głównych zadań Rosji w BRICS zalicza się stworzenie stałego sekretariatu BRICS, który stopniowo nabierze formalnego znaczenia, a także poparcie inicjatywy indyjskiej ogłoszonej na szczycie w New Delhi w 2012 o utworzeniu Banku Rozwoju. Jego siedzibą ma być Moskwa, a kapitał wynosić 50 mld dolarów. Celem nowej instytucji jest otworzenie możliwości wsparcia rozwoju słabszych państw poza strukturalną przemocą generowaną przez system finansowy kontrolowany przez Zachód. Dla założycieli oznacza także możliwość uzyskiwania lepszych ocen zdolności kredytowej. Obecnie agencje ratingowe dają wysokie noty tylko Chinom. Reszta (Brazylia, Indie, Rosja i RPA) są słabiej notowane. Według publikacji, członkowie planują przedstawić "mapę drogową", jego utworzenia właśnie na szczycie w Durbanie. Zakłada się, że każde państwo włoży 10 mld dolarów. Chiny nalegały na kapitał wielkości 100 miliardów dolarów, ale inni członkowie nie są na razie skłonni do mobilizacji swoich zasobów na taką skalę [3].

Raport popiera przejście na handel w walutach narodowych pomiędzy państwami BRICS, a dla jego zabezpieczenia powstanie kolejnej instytucji, Banku Rozliczeń Międzynarodowych, który gwarantowałby bezpieczeństwo gospodarki w razie nagłych wahań kursu dolara i „walutowych wojen”. Pojęcie to wróciło przecież dzięki Brazylii zwracającej uwagę, że państwa manipulują walutą dla obrony swojej pozycji w handlu międzynarodowym [4]. Kolejnym umocnieniem potencjału ekonomicznego BRICS jest powstanie specjalnego funduszu antykryzysowego w wysokości 240 mld dolarów dla ochrony przed drugą fazą kryzysu globalnego. Rezerwy mają być używane do stabilizacji gospodarki. O poszerzeniu pola współpracy świadczy wskazanie na sferę bezpieczeństwa. Koordynacja działań ma objąć walkę z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia, cyberprzestępczością, handlem narkotykami i piractwem. 

Arcyważnym elementem raportu jest wezwanie do przyjęcia do klubu BRICS państwa islamskiego – Indonezji lub Turcji. Ten postulat wskazuje na wolę stworzenia bloku geopolitycznego opartego na idei dialogu cywilizacji, w przeciwieństwie do konfrontacyjnych idei zderzenia cywilizacji. Wszak państwa reprezentujące cywilizację rosyjską, latynoamerykańską, hinduską i konfucjańską decydując się na przyjęcie RPA podniosły rangę cywilizacji afrykańskiej. Wprowadzenie cywilizacji islamskiej do BRICS oznacza symboliczne ukonstytuowanie ładu międzynarodowego opartego na idei, która wyklucza jedynie cywilizację zachodnią! Czyżby koniec historii dotyczyły tylko tej jednej? Czyżby zamiast leninowskiego „grab nagrabliennoje” zastosowano „wyklucz z dialogu zwolennika monologu”? Ze względu na położenie geopolityczne i odrzucenie przez Unię Europejską kandydatem o większych szansach wydaje się Turcja. Nie przypadkowo rozważa się także jej przyłączenie do Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Kanclerz Angela Merkel podczas niedawnej wizyty w tym kraju z pewnością próbowała przekonać Ankarę, aby utrzymała jednak aspiracje europejskie. 

Rosyjscy badacze podejmują również kwestie będące do tej pory chóralnym okrzykiem wszystkich zwolenników dominacji Zachodu. Podkreślanie sprzeczności pomiędzy państwami członkowskimi służy przecież ugruntowaniu apriorycznego wniosku o jego niepowodzeniu [5]. Raport zgadza się, że bombami z opóźnionym zapłonem są spory terytorialne pomiędzy Chinami i Indiami, rywalizacja o zasoby naturalne, spory handlowe i różnice w podejściach do zmian klimatycznych. Wskazuje jednak antidotum: aktywizację polityki rosyjskiej zdolnej do „dezaktywacji” tych min. W Rosji powraca więc wiara w potęgę mocarstwa odbudowującego autorytet jako reprezentanta drugiego i trzeciego świata przed pierwszym. Skądinąd wiara oparta na politologicznie uzasadnionym gruncie, że o przyszłości świadczy wola polityczna zdolna do zmiany warunków i struktur przez aktorów, a nie poddawanie się jakoby determinującej wszystko przeszłości. 

Piąty szczyt BRICS odbędzie się w Durbanie w Republice Południowej Afryki w dniach 26-27 marca 2013 [6]. Badacze spodziewają się wejścia na jakościowo wyższy poziom współpracy. Przed szczytem w państwach członkowskich oraz pomiędzy nimi odbyło się wiele spotkań poświęconych różnym tematom: od wielkiej polityki do współpracy na poziomie społeczeństwa obywatelskiego, poprawy działania służby zdrowia i lepszej edukacji. Krokiem ku wzmocnieniu mają stać się idee i wartości umożliwiające kształtowanie alternatywnych modeli społeczno-ekonomicznych. Nowych inicjatyw należy się spodziewać nie tylko od Rosji.

___________________________________________
1. Zob. G. Cimek, Znaczenie BRIC w polityce współczesnej Rosji (w:) Rozpad ZSRR i jego konsekwencje dla Europy i dla świata. Kontekst międzynarodowy, pod red. J. Diec, Kraków 2011, s. 135-152.
2. http://polish.ruvr.ru/2013_03_12/Rosja-proponuje-wzmozenie-wplywu-BRICS/
Россия предлагает усилить влияние БРИКС, http://www.fondsk.ru/news/2013/03/12/rossia-predlagaet-usilit-vlijanie-briks-19492.html; 
3. Dziwnie w kontekście powołania nowego banku brzmi informacja, ze 45% udziałów ma w nim objąć USA i Wielka Brytania. Podał ją Wall Street Journal , a źródłem był anonimowy urzędnik z Indii. Waga zagadnienia sugeruje, ze prowadzona jest walka dezinformacyjna.
Госэкономика: В банк развития БРИКС позовут американцев, Лента.ру,, 2013-03-09 http://lenta.ru/news/2013/03/08/bricsbank/
4. 17.09.2010 brazylijski minister finansów, G. Mantega wskazał, ze aprecjacja reala jest pośrednim efektem wojny walutowej prowadzonej od 2009 roku pomiędzy USA a Chinami, które manipulują kursem dolara i renminbi. Zob. M. Dunin –Wąsowicz , Instrumentarium geokonomiczne w polityce monetarnej i kursowej państwa: wojna walutowa vs. kooperacja, (w:) Geoekonomia, pod red. E. Haliżak, Scholar, Warszawa 2012, s. 331. 
5. Kolejny głos w chórze wydał były wiceminister finansów Meksyku prognozujący rozpad BRICS. G. Rodrigues Guest Post: the Brics could break up, “Financial Times”, 22.02.2013 
http://blogs.ft.com/beyond-brics/2013/02/22/guest-post-why-the-brics-could-break-up/
6. http://www.brics5.co.za/

Powyższy tekst ukazał się na portalu geopolityka.org


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj