Rosja

18.10.2012

Rosja stawia na Daleki Wschód

Bartłomiej Cięszczyk

Trwający kryzys finansowy w strefie euro nie słabnie. Kolejne unijne kraje sięgają po pożyczki pomocowe by przetrwać. UE nie radząc sobie z kryzysem zadłużeniowym traci w oczach Rosji. Rosyjscy ekonomiści (i nie tylko oni) uważają, że centrum gospodarcze świata przesuwa się na Wschód, w stronę Azji.

Już ponad 20 miliardów dolarów wydano na inwestycje we Władywostoku i okolicy.

Kraje rozwijające się motorem wzrostu

Na niedawno odbywającym się szczycie przywódców państw regionu Azji i Pacyfiku należących do organizacji gospodarczej APEC prezydent Rosji, Władimir Putin zwrócił uwagę na zbliżające się zmiany w światowej gospodarce. Jego zdaniem, już niedługo to kraje rozwijające się będą motorem światowego wzrostu, będą szybciej iść do przodu niż państwa rozwinięte, co „nieuchronnie doprowadzi do zmian w relacjach handlowych i przepływach finansowych". W obliczu gdy Unia Europejska, od trzech lat boryka się z kryzysem zadłużeniowym, zwrot na bliższą współpracę z 21 krajami należącymi do APEC jest według Putina dla jego kraju stawiającego na szybszy wzrost gospodarki  i inwestycji najlepszym wyborem.

W pierwszym półroczu 2012 roku rosyjska gospodarka wzrosła o 4,4 proc.. W analogicznym okresie w 2011 roku PKB Rosji wzrósł o 3,7 proc., a w całym 2011 roku gospodarka Rosji wzrosła o 4,3 proc.. Do 2015 roku, udział inwestycji w PKB ma wzrosnąć do 25 proc., zaś do 2018 udział ma się zwiększyć do 27 proc..

Do 2025 roku kraje należące do APEC mają mieć około 30 procentowy udział w wymianie handlowej Rosji z zagranicą. Moskwa chciałaby, aby docelowo kraje regionu Pacyfiku miały większy udział w handlu niż UE.

Daleki Wschód potrzebuje rosyjskiej ropy i gazu...

Daleki Wschód potrzebuje rosyjskich surowców. W 2011 roku uruchomiono pierwszy rurociąg prowadzący do Chin. Jeszcze w tym roku ma zacząć pracę jego odgałęzienie do portu niedaleko Władywostoku. Rosja ma ambicję zwiększenia rangi Władywostoku i przekształcenia tego miasta w regionalny węzeł komunikacyjny.. Zanim doszło do szczytu państw APEC w artykule napisanym przez prezydenta Putina i opublikowanym w  „The Wall Street Journal” Rosję przedstawia się jako most między Zachodem a Wschodem.  - Powstanie wspólnego rynku między Rosją, Białorusią i Kazachstanem otwiera nową  przestrzeń rozwoju dialogu z partnerami z regionu Azji i Pacyfiku  - uważa rosyjski prezydent. „Inicjatywa (Eurazjatyckiej Unii Ekonomicznej) może odegrać znaczącą rolę w światowym rozwoju i stać się mostem  pomiędzy Unią Europejską a regionem Azji-Pacyfiku. Ściślejsza integracja modeli gospodarczych, regulacji i standardów technicznych pomiędzy UE, APEC i Eurazjatycką Unią Ekonomiczną dadzą przedsiębiorczości możliwość do działania na olbrzymim obszarze” – rozszerza wizje przyszłości Putin.

Do 2020 roku połowa całej wykorzystywanej w świecie energii ma przypadać na Azję Wschodnią, czyli na Chiny, Japonię i Koreę Południową, dlatego Rosja planuje w najbliższych dziesięciu latach znacząco zwiększyć eksport surowców energetycznych do regionu Azji i Pacyfiku. Dla „Rosnieftu” i „Gazpromu” azjatycki rynek jest bardzo atrakcyjny. Japońska gospodarka jest zmuszona do korzystania z rosyjskich dostaw po katastrofie w Fukuszimie, która pociągnęła za sobą zamknięcie  elektrowni atomowych. Kanały zbytu ropy naftowej wydobywanej na Syberii powinny zwiększyć się dwukrotnie wraz z oczekiwanym na koniec roku oddaniem do użytku drugiej nitki ropociągu WSTO.

i żywności

Prezydent Rosji uważa, że Daleki Wschód potrzebuje nie tylko rosyjskiej ropy i gazy, ale również rosyjskiej żywności. - Niestabilność globalnego rynku żywności może prowadzić do poważnych ekonomicznych i społecznych konsekwencji. Musimy wspólnie odpowiedzieć na to wyzwanie - napisał  w artykule do gazety prezydent Putin.

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2018-03-23)
UAHhrywna (Ukraina)0,1307
Wzrost0.15%
RUBrubel rosyjski0,0600
Spadek-0.33%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2018-03-21)
AMD (100)dram (Armenia)0,7199
Wzrost1.78%
GELlari (Gruzja)1,4191
Wzrost1.73%
MDLlej Mołdawii0,2086
Wzrost1.36%
AZNmanat azerbejdżański2,0287
Wzrost1.49%
KGSsom (Kirgistan)0,0506
Wzrost1.4%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3913
Wzrost1.37%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0424
Wzrost1.44%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0749
Wzrost1.67%

Biznes na Wschodzie

 

12.03.2018

 

Zmiany w prawie korporacyjnym (spółek) na Ukrainie

Ukraińskie prawo korporacyjne od kwietnia 2017 roku czekało na podpis prezydenta pod Ustawą o umowach korporacyjnych. 18 lutego 2018 roku Ustawa weszła w życie, czyli Ukraina funkcjonuje w nowej korporacyjnej rzeczywistości. Co to oznacza?

 
 

 

19.02.2018

 

Liberalizacja ukraińskiego rynku giełdowego

Akcje zagranicznych emitentów na rynku ukraińskim. Kolejny krok w kierunku liberalizacji ukraińskiego rynku giełdowego i integracji do międzynarodowej przestrzeni finansowej.

 
 

 

29.01.2018

 

Prywatyzacja na Ukrainie

 
 
 
 
  • Strona 1 z 3
  • 1
  • 2
  • 3
 

Opinie

Kazachstan

26.02.2018

 

Krótka analiza rynku motoryzacyjnego Kazachstanu w 2017 roku

Wg danych Związku Przedsiębiorstw Branży Motoryzacyjnej Kazachstanu „KazAutoProm”, w 2017 roku w Kazachstanie wyprodukowano 19 547 środków transportu (w tym samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, maszyny specjalne i naczepy). Wielkość produkcji w wyrażeniu naturalnym zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego 2,5-krotnie.

 
 

Rosja

11.02.2018

 
Rekordowe zbiory pszenicy

Rekordowe zbiory pszenicy

W 2017 roku  Rosja zebrała rekordowy plon pszenicy - aż 85,8 miliona ton - przekazało mediom rosyjskie ministerstwo rolnictwa. Rok wcześniej było to 73 miliony ton. Rekordowe zbiory pszenicy spowodowały, że Stany Zjednoczone ustąpiły miejsca Rosji na rynku zbożowym.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 

Ukraina

04.05.2014

 

System podatkowy Ukrainy cz.2

 

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy jest ogólnopaństwowym podatkiem pośrednim, pobieranym z tytułu wytworzenia lub importu pewnych rodzajów towarów konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium podmiotowym płatników tego podatku można najogólniej podzielić na trzy grupy: osoby prawne (rezydenci i nierezydenci), podmioty gospodarcze, które nie mają statusu osoby prawnej oraz osoby fizyczne (prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej). 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 

 

25.11.2016

 

Debata: Dobra zmiana. Spojrzenie z Moskwy

W dniu 6 grudnia 2016 (wtorek) w godzinach 11.00-13.30 Fundacja im. Stefana Batorego organizuje debatę „Dobra zmiana. Spojrzenie z Moskwy” (siedziba Fundacji, ul. Sapieżyńska 10a, sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza). 
 
 

Po godzinach

Rosja

16.03.2018

 
„Wisła” po raz jedenasty w Moskwie

„Wisła” po raz jedenasty w Moskwie

Tegoroczny Festiwal Filmów Polskich „Wisła” od maja do listopada zawita nie tylko w Rosji, ale także w Azerbejdżanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgistanie, Serbii i Chorwacji. Główna moskiewska edycja festiwalu odbędzie się w dniach 17 – 24 maja w kinach „Pięć gwiazd na Pawieleckiej”, „Iluzjon”, a także w nowej sali kinowej Galerii Trietiakowskiej.

 
 

Rosja

25.02.2018

 
Płomień Paryża - transmisja z Teatru Bolszoj

Płomień Paryża - transmisja z Teatru Bolszoj

Rewolucja na pointach, ostrze gilotyny i szaleńcze tańce podczas ataku na arystokratów – to wszystko w balecie „Płomień Paryża”, transmitowanym 4 marca na żywo zmoskiewskiego Teatru Bolszoj.

 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2018

Zaloguj