Rosja

18.10.2012

Rosja stawia na Daleki Wschód

Bartłomiej Cięszczyk

Trwający kryzys finansowy w strefie euro nie słabnie. Kolejne unijne kraje sięgają po pożyczki pomocowe by przetrwać. UE nie radząc sobie z kryzysem zadłużeniowym traci w oczach Rosji. Rosyjscy ekonomiści (i nie tylko oni) uważają, że centrum gospodarcze świata przesuwa się na Wschód, w stronę Azji.

Już ponad 20 miliardów dolarów wydano na inwestycje we Władywostoku i okolicy.

Kraje rozwijające się motorem wzrostu

Na niedawno odbywającym się szczycie przywódców państw regionu Azji i Pacyfiku należących do organizacji gospodarczej APEC prezydent Rosji, Władimir Putin zwrócił uwagę na zbliżające się zmiany w światowej gospodarce. Jego zdaniem, już niedługo to kraje rozwijające się będą motorem światowego wzrostu, będą szybciej iść do przodu niż państwa rozwinięte, co „nieuchronnie doprowadzi do zmian w relacjach handlowych i przepływach finansowych". W obliczu gdy Unia Europejska, od trzech lat boryka się z kryzysem zadłużeniowym, zwrot na bliższą współpracę z 21 krajami należącymi do APEC jest według Putina dla jego kraju stawiającego na szybszy wzrost gospodarki  i inwestycji najlepszym wyborem.

W pierwszym półroczu 2012 roku rosyjska gospodarka wzrosła o 4,4 proc.. W analogicznym okresie w 2011 roku PKB Rosji wzrósł o 3,7 proc., a w całym 2011 roku gospodarka Rosji wzrosła o 4,3 proc.. Do 2015 roku, udział inwestycji w PKB ma wzrosnąć do 25 proc., zaś do 2018 udział ma się zwiększyć do 27 proc..

Do 2025 roku kraje należące do APEC mają mieć około 30 procentowy udział w wymianie handlowej Rosji z zagranicą. Moskwa chciałaby, aby docelowo kraje regionu Pacyfiku miały większy udział w handlu niż UE.

Daleki Wschód potrzebuje rosyjskiej ropy i gazu...

Daleki Wschód potrzebuje rosyjskich surowców. W 2011 roku uruchomiono pierwszy rurociąg prowadzący do Chin. Jeszcze w tym roku ma zacząć pracę jego odgałęzienie do portu niedaleko Władywostoku. Rosja ma ambicję zwiększenia rangi Władywostoku i przekształcenia tego miasta w regionalny węzeł komunikacyjny.. Zanim doszło do szczytu państw APEC w artykule napisanym przez prezydenta Putina i opublikowanym w  „The Wall Street Journal” Rosję przedstawia się jako most między Zachodem a Wschodem.  - Powstanie wspólnego rynku między Rosją, Białorusią i Kazachstanem otwiera nową  przestrzeń rozwoju dialogu z partnerami z regionu Azji i Pacyfiku  - uważa rosyjski prezydent. „Inicjatywa (Eurazjatyckiej Unii Ekonomicznej) może odegrać znaczącą rolę w światowym rozwoju i stać się mostem  pomiędzy Unią Europejską a regionem Azji-Pacyfiku. Ściślejsza integracja modeli gospodarczych, regulacji i standardów technicznych pomiędzy UE, APEC i Eurazjatycką Unią Ekonomiczną dadzą przedsiębiorczości możliwość do działania na olbrzymim obszarze” – rozszerza wizje przyszłości Putin.

Do 2020 roku połowa całej wykorzystywanej w świecie energii ma przypadać na Azję Wschodnią, czyli na Chiny, Japonię i Koreę Południową, dlatego Rosja planuje w najbliższych dziesięciu latach znacząco zwiększyć eksport surowców energetycznych do regionu Azji i Pacyfiku. Dla „Rosnieftu” i „Gazpromu” azjatycki rynek jest bardzo atrakcyjny. Japońska gospodarka jest zmuszona do korzystania z rosyjskich dostaw po katastrofie w Fukuszimie, która pociągnęła za sobą zamknięcie  elektrowni atomowych. Kanały zbytu ropy naftowej wydobywanej na Syberii powinny zwiększyć się dwukrotnie wraz z oczekiwanym na koniec roku oddaniem do użytku drugiej nitki ropociągu WSTO.

i żywności

Prezydent Rosji uważa, że Daleki Wschód potrzebuje nie tylko rosyjskiej ropy i gazy, ale również rosyjskiej żywności. - Niestabilność globalnego rynku żywności może prowadzić do poważnych ekonomicznych i społecznych konsekwencji. Musimy wspólnie odpowiedzieć na to wyzwanie - napisał  w artykule do gazety prezydent Putin.

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2020-11-25)
UAHhrywna (Ukraina)0,1323
Spadek-0.23%
RUBrubel rosyjski0,0498
Wzrost0.4%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2020-11-25)
AMD (100)dram (Armenia)0,7388
Spadek-2.58%
GELlari (Gruzja)1,1307
Spadek-0.76%
MDLlej Mołdawii0,2179
Spadek-0.77%
AZNmanat azerbejdżański2,2095
Spadek-0.31%
KGSsom (Kirgistan)0,0443
Spadek-0.23%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3313
Spadek-0.39%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0360
Spadek-0.83%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8879
Wzrost0.91%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Abchazja

01.07.2020

 
W Abchazji brakuje pieniędzy

W Abchazji brakuje pieniędzy

W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..

 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

Zdaniem rosyjskich ekspertów PKB Rosji może ostro spaść.

 
 
 
 

Rosja

31.08.2019

 
Podniebne partnerstwo

Podniebne partnerstwo

 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Ukraina

22.09.2020

 
Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon. 

 
 

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 

Tadżykistan

02.07.2020

 
8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 
 

Rosja

13.05.2020

 
Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. 

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj