Rosja

18.10.2012

Rosja stawia na Daleki Wschód

Bartłomiej Cięszczyk

Trwający kryzys finansowy w strefie euro nie słabnie. Kolejne unijne kraje sięgają po pożyczki pomocowe by przetrwać. UE nie radząc sobie z kryzysem zadłużeniowym traci w oczach Rosji. Rosyjscy ekonomiści (i nie tylko oni) uważają, że centrum gospodarcze świata przesuwa się na Wschód, w stronę Azji.

Już ponad 20 miliardów dolarów wydano na inwestycje we Władywostoku i okolicy.

Kraje rozwijające się motorem wzrostu

Na niedawno odbywającym się szczycie przywódców państw regionu Azji i Pacyfiku należących do organizacji gospodarczej APEC prezydent Rosji, Władimir Putin zwrócił uwagę na zbliżające się zmiany w światowej gospodarce. Jego zdaniem, już niedługo to kraje rozwijające się będą motorem światowego wzrostu, będą szybciej iść do przodu niż państwa rozwinięte, co „nieuchronnie doprowadzi do zmian w relacjach handlowych i przepływach finansowych". W obliczu gdy Unia Europejska, od trzech lat boryka się z kryzysem zadłużeniowym, zwrot na bliższą współpracę z 21 krajami należącymi do APEC jest według Putina dla jego kraju stawiającego na szybszy wzrost gospodarki  i inwestycji najlepszym wyborem.

W pierwszym półroczu 2012 roku rosyjska gospodarka wzrosła o 4,4 proc.. W analogicznym okresie w 2011 roku PKB Rosji wzrósł o 3,7 proc., a w całym 2011 roku gospodarka Rosji wzrosła o 4,3 proc.. Do 2015 roku, udział inwestycji w PKB ma wzrosnąć do 25 proc., zaś do 2018 udział ma się zwiększyć do 27 proc..

Do 2025 roku kraje należące do APEC mają mieć około 30 procentowy udział w wymianie handlowej Rosji z zagranicą. Moskwa chciałaby, aby docelowo kraje regionu Pacyfiku miały większy udział w handlu niż UE.

Daleki Wschód potrzebuje rosyjskiej ropy i gazu...

Daleki Wschód potrzebuje rosyjskich surowców. W 2011 roku uruchomiono pierwszy rurociąg prowadzący do Chin. Jeszcze w tym roku ma zacząć pracę jego odgałęzienie do portu niedaleko Władywostoku. Rosja ma ambicję zwiększenia rangi Władywostoku i przekształcenia tego miasta w regionalny węzeł komunikacyjny.. Zanim doszło do szczytu państw APEC w artykule napisanym przez prezydenta Putina i opublikowanym w  „The Wall Street Journal” Rosję przedstawia się jako most między Zachodem a Wschodem.  - Powstanie wspólnego rynku między Rosją, Białorusią i Kazachstanem otwiera nową  przestrzeń rozwoju dialogu z partnerami z regionu Azji i Pacyfiku  - uważa rosyjski prezydent. „Inicjatywa (Eurazjatyckiej Unii Ekonomicznej) może odegrać znaczącą rolę w światowym rozwoju i stać się mostem  pomiędzy Unią Europejską a regionem Azji-Pacyfiku. Ściślejsza integracja modeli gospodarczych, regulacji i standardów technicznych pomiędzy UE, APEC i Eurazjatycką Unią Ekonomiczną dadzą przedsiębiorczości możliwość do działania na olbrzymim obszarze” – rozszerza wizje przyszłości Putin.

Do 2020 roku połowa całej wykorzystywanej w świecie energii ma przypadać na Azję Wschodnią, czyli na Chiny, Japonię i Koreę Południową, dlatego Rosja planuje w najbliższych dziesięciu latach znacząco zwiększyć eksport surowców energetycznych do regionu Azji i Pacyfiku. Dla „Rosnieftu” i „Gazpromu” azjatycki rynek jest bardzo atrakcyjny. Japońska gospodarka jest zmuszona do korzystania z rosyjskich dostaw po katastrofie w Fukuszimie, która pociągnęła za sobą zamknięcie  elektrowni atomowych. Kanały zbytu ropy naftowej wydobywanej na Syberii powinny zwiększyć się dwukrotnie wraz z oczekiwanym na koniec roku oddaniem do użytku drugiej nitki ropociągu WSTO.

i żywności

Prezydent Rosji uważa, że Daleki Wschód potrzebuje nie tylko rosyjskiej ropy i gazy, ale również rosyjskiej żywności. - Niestabilność globalnego rynku żywności może prowadzić do poważnych ekonomicznych i społecznych konsekwencji. Musimy wspólnie odpowiedzieć na to wyzwanie - napisał  w artykule do gazety prezydent Putin.

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj