Rosja

18.10.2012

Rosja stawia na Daleki Wschód

Bartłomiej Cięszczyk

Trwający kryzys finansowy w strefie euro nie słabnie. Kolejne unijne kraje sięgają po pożyczki pomocowe by przetrwać. UE nie radząc sobie z kryzysem zadłużeniowym traci w oczach Rosji. Rosyjscy ekonomiści (i nie tylko oni) uważają, że centrum gospodarcze świata przesuwa się na Wschód, w stronę Azji.

Już ponad 20 miliardów dolarów wydano na inwestycje we Władywostoku i okolicy.

Kraje rozwijające się motorem wzrostu

Na niedawno odbywającym się szczycie przywódców państw regionu Azji i Pacyfiku należących do organizacji gospodarczej APEC prezydent Rosji, Władimir Putin zwrócił uwagę na zbliżające się zmiany w światowej gospodarce. Jego zdaniem, już niedługo to kraje rozwijające się będą motorem światowego wzrostu, będą szybciej iść do przodu niż państwa rozwinięte, co „nieuchronnie doprowadzi do zmian w relacjach handlowych i przepływach finansowych". W obliczu gdy Unia Europejska, od trzech lat boryka się z kryzysem zadłużeniowym, zwrot na bliższą współpracę z 21 krajami należącymi do APEC jest według Putina dla jego kraju stawiającego na szybszy wzrost gospodarki  i inwestycji najlepszym wyborem.

W pierwszym półroczu 2012 roku rosyjska gospodarka wzrosła o 4,4 proc.. W analogicznym okresie w 2011 roku PKB Rosji wzrósł o 3,7 proc., a w całym 2011 roku gospodarka Rosji wzrosła o 4,3 proc.. Do 2015 roku, udział inwestycji w PKB ma wzrosnąć do 25 proc., zaś do 2018 udział ma się zwiększyć do 27 proc..

Do 2025 roku kraje należące do APEC mają mieć około 30 procentowy udział w wymianie handlowej Rosji z zagranicą. Moskwa chciałaby, aby docelowo kraje regionu Pacyfiku miały większy udział w handlu niż UE.

Daleki Wschód potrzebuje rosyjskiej ropy i gazu...

Daleki Wschód potrzebuje rosyjskich surowców. W 2011 roku uruchomiono pierwszy rurociąg prowadzący do Chin. Jeszcze w tym roku ma zacząć pracę jego odgałęzienie do portu niedaleko Władywostoku. Rosja ma ambicję zwiększenia rangi Władywostoku i przekształcenia tego miasta w regionalny węzeł komunikacyjny.. Zanim doszło do szczytu państw APEC w artykule napisanym przez prezydenta Putina i opublikowanym w  „The Wall Street Journal” Rosję przedstawia się jako most między Zachodem a Wschodem.  - Powstanie wspólnego rynku między Rosją, Białorusią i Kazachstanem otwiera nową  przestrzeń rozwoju dialogu z partnerami z regionu Azji i Pacyfiku  - uważa rosyjski prezydent. „Inicjatywa (Eurazjatyckiej Unii Ekonomicznej) może odegrać znaczącą rolę w światowym rozwoju i stać się mostem  pomiędzy Unią Europejską a regionem Azji-Pacyfiku. Ściślejsza integracja modeli gospodarczych, regulacji i standardów technicznych pomiędzy UE, APEC i Eurazjatycką Unią Ekonomiczną dadzą przedsiębiorczości możliwość do działania na olbrzymim obszarze” – rozszerza wizje przyszłości Putin.

Do 2020 roku połowa całej wykorzystywanej w świecie energii ma przypadać na Azję Wschodnią, czyli na Chiny, Japonię i Koreę Południową, dlatego Rosja planuje w najbliższych dziesięciu latach znacząco zwiększyć eksport surowców energetycznych do regionu Azji i Pacyfiku. Dla „Rosnieftu” i „Gazpromu” azjatycki rynek jest bardzo atrakcyjny. Japońska gospodarka jest zmuszona do korzystania z rosyjskich dostaw po katastrofie w Fukuszimie, która pociągnęła za sobą zamknięcie  elektrowni atomowych. Kanały zbytu ropy naftowej wydobywanej na Syberii powinny zwiększyć się dwukrotnie wraz z oczekiwanym na koniec roku oddaniem do użytku drugiej nitki ropociągu WSTO.

i żywności

Prezydent Rosji uważa, że Daleki Wschód potrzebuje nie tylko rosyjskiej ropy i gazy, ale również rosyjskiej żywności. - Niestabilność globalnego rynku żywności może prowadzić do poważnych ekonomicznych i społecznych konsekwencji. Musimy wspólnie odpowiedzieć na to wyzwanie - napisał  w artykule do gazety prezydent Putin.

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2017-11-23)
UAHhrywna (Ukraina)0,1324
Spadek-1.49%
RUBrubel rosyjski0,0609
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2017-11-22)
AMD (100)dram (Armenia)0,7397
Wzrost0.57%
GELlari (Gruzja)1,3201
Spadek-0.68%
MDLlej Mołdawii0,2060
Wzrost1.28%
AZNmanat azerbejdżański2,1102
Spadek-0.13%
KGSsom (Kirgistan)0,0514
Spadek-0.19%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4070
Wzrost0.05%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0444
Spadek-0.22%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0854
Wzrost0.64%

Biznes na Wschodzie

 

21.11.2017

 

Zmiany e-podpisu umożliwią firmom startowanie w przetargach publicznych na Ukrainie

W dniu 06.11.2017 r. Prezydent Ukrainy ostatecznie podpisał ustawę „O elektronicznych usługach powierniczych", która ma na celu zreformowanie ram prawnych w sferze podpisu elektronicznego poprzez wdrożenie ustawodawstwa Unii Europejskiej. Uchwalenie tej ustawy znacznie uprości dostęp do uczestnictwa w ukraińskich przetargach dla firm nierezydentów.

 
 

 

20.11.2017

 

Forma prawna przedsiębiorstwa na Ukrainie

Jak wszystko w naszym życiu musi mieć swój początek, tak również biznes powinien rozpocząć się od wyboru formy prawnej przedsiębiorstwa.

 
 
 
 
 
  • Strona 1 z 2
  • 1
  • 2
 

Opinie

Białoruś

18.03.2017

 

Białoruś znowu lawiruje

Eksperci ostrzegają. Kondycja białoruskiej gospodarki jest w fatalnym stanie. Podstawowe wskaźniki białoruskiej gospodarki w 2016 roku pokazały wyraźnie, że władzom Białorusi nie udało się odwrócić negatywnych tendencji zapoczątkowanych w 2015 roku. Co więcej, eskalacja napięcia na linii Mińsk-Moskwa, jesienią ubiegłego roku, każe przypuszczać, że kryzys gospodarczy będzie trwał i w tym roku. 

 
 

Rosja

16.03.2017

 

Wpływ rosyjskich sankcji na polski sektor rolno-spożywczy

Wprowadzone przez Rosję w 2014 r. ograniczenia na wwóz produktów rolniczych i żywności z UE w założeniu były nie tylko rewanżem za europejskie sankcje, ale również próbą podniesienia politycznych kosztów ich nałożenia poprzez uderzenie we wpływową grupę interesu. Polska miała być jedną z głównych ofiar kontr-sankcji. Utrata ważnego rynku zbytu miała wywołać na tyle poważne straty, aby skłonić polskich, rolników, sadowników i hodowców do nacisku na elity polityczne stojące w obliczu wyborów samorządowych (listopad 2014) prezydenckich (maj 2015) i parlamentarnych (październik 2015). 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Ukraina

26.05.2014

 

Raport: Ukraińscy oligarchowie

Mimo, że robią wielkie interesy zajmują się również polityką. Tworzą partie, kreują rządy, obejmują urząd prezydenta. Świat ukraińskiej polityki liczy się z ich decyzjami. Są przykładem tego, że na Ukrainie wielki biznes jest związany z wielką polityką. Zapraszamy do lektury kolejnego (drugiego) już raportu portalu rynekwschodni.pl poświęconego tym razem ukraińskim oligarchom.

 

 
 

Ukraina

04.05.2014

 

System podatkowy Ukrainy cz.2

 

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy jest ogólnopaństwowym podatkiem pośrednim, pobieranym z tytułu wytworzenia lub importu pewnych rodzajów towarów konsumpcyjnych. Zgodnie z kryterium podmiotowym płatników tego podatku można najogólniej podzielić na trzy grupy: osoby prawne (rezydenci i nierezydenci), podmioty gospodarcze, które nie mają statusu osoby prawnej oraz osoby fizyczne (prowadzące i nieprowadzące działalności gospodarczej). 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

22.11.2017

 

Seminarium: Zamówienia publiczne na Ukrainie w zasięgu polskich firm

Ze względu na zwiększające się zainteresowanie polskich firm ukraińskimi przetargami publicznymi kancelaria prawna PLP Law Group wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, Wydziału Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie (WPHI) oraz Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG).

 
 

 

13.11.2017

 
Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Bolshoi Ballet Live Sezon 2017–18

Przez ponad dwa wieki istnienia zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj (Państwowego Akademickiego Wielkiego Teatru Rosji) wyrobił sobie markę nie tylko wśród wielbicieli sztuki tańca. Widzowie na całym świecie wiedzą, że Bolszoj oznacza najwyższą jakość, mistrzostwo techniczne i niespotykane piękno baletu i opery. 

 
 

 

27.10.2017

 
Chór Alexandrowa – największe  rosyjskie wydarzenie muzyczne w Polsce!

Chór Alexandrowa – największe rosyjskie wydarzenie muzyczne w Polsce!

Już w listopadzie 2017 r. rusza polska trasa koncertowa światowej sławy „Chóru Alexandrowa”. Tournée rozpocznie się 21 listopada w Częstochowie, następnie zespół wystąpi w Zabrzu, Warszawie, Toruniu, Olsztynie oraz w Białymstoku. 

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2017

Zaloguj