Rosja

28.10.2020

Putin zatwierdził strategię rozwoju Arktyki

Bartłomiej Cięszczyk

W Rosji weszła w życie strategia rozwoju Arktyki, jednego z kluczowych regionów tego kraju. Pieniądze, bazy wojskowe i rejsy po lodzie. Jak zmieni się Rosja za kołem podbiegunowym?

Prezydent Rosji, Władimir Putin zatwierdził strategię rozwoju rosyjskiej strefy arktycznej i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego w regionie do 2035 roku. Odpowiedni dekret, podpisany przez głowę państwa wszedł w życie 26 października br.

W dokumencie stwierdzono, że 80 proc. rosyjskiego gazu ziemnego i 17 proc. ropy pochodzi ze strefy arktycznej. Ponadto znaczne rezerwy tych zasobów są skoncentrowane na szelfie kontynentalnym i „stanowią rezerwę strategiczną dla rozwoju bazy surowcowej Federacji Rosyjskiej”.

Należy również zauważyć, że region może ucierpieć z powodu rosnącego wpływu antropogenicznego i zmian klimatycznych, co stwarza zagrożenie dla żyjących tam ludów i całej Rosji.

Sfera społeczna

Strategia zakłada modernizację podstawowej opieki zdrowotnej w rejonie Arktyki, rozwój opieki high-tech i eliminację niedoboru personelu medycznego. Dokument mówi o zwiększeniu dostępności edukacji na wszystkich poziomach, tworzeniu nowoczesnego środowiska miejskiego i wsparciu państwa dla północnego systemu dostarczania do odległych osad.

Gospodarka

Putin zapowiedział wprowadzenie w regionie specjalnego reżimu gospodarczego, który powinien ułatwić przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Inwestycje w rozwój infrastruktury zapewni wsparcie rządowe.

Planuje się również uproszczenie procedury zapewniania obywatelom działek i uruchomienie programu wspierania tradycyjnej działalności gospodarczej rdzennej ludności.

Zapowiadane jest wsparcie państwa dla tworzenia i rozwoju nowych technologii wydobycia ropy i gazu, a także gazu skroplonego. Władze obiecują pomoc w realizacji projektów z zakresu rybołówstwa, przetwórstwa ryb i hodowli zwierząt.

Ponadto państwo ma na bieżąco pomagać specjalistom, którzy są gotowi wyjechać do pracy w Arktykę.

Infrastruktura

Strategia zakłada rozwój infrastruktury portowej regionu, a także utworzenie siedziby do zarządzania żeglugą na całej długości Północnej Drogi Morskiej. Ponadto omawiana jest budowa ośmiu lodołamaczy o napędzie atomowym i innych statków, w tym pasażersko-towarowych, do transportu między portami w strefie arktycznej.

Kolejnym kierunkiem będzie rozwój komunikacji lotniczej w regionie - budowa i przebudowa lotnisk.

Innym projektem na dużą skalę jest ułożenie podwodnej linii światłowodowej wzdłuż wybrzeża Arktyki, która zapewni Internet dla osad za kołem podbiegunowym.

Obrona i bezpieczeństwo

Strategia zakłada dalszy rozwój struktury bazowania rosyjskich sił zbrojnych w regionie. W szczególności ma na celu kontynuację „operacyjnego wyposażenia terytoriów” do tych celów, a także usprawnienie systemu wsparcia materialnego i technicznego wojsk.

Osobno wspomina się o potrzebie wykorzystania obiektów podwójnego zastosowania zlokalizowanych w regionie do celów obronnych. Arktyczne formacje sił zbrojnych muszą otrzymać nowoczesną broń.

Turystyka

Dokument odnosi się do wsparcia państwa dla budowy statków wycieczkowych klasy lodowej Arktyki w krajowych stoczniach oraz rozwoju infrastruktury turystycznej regionu.

W wielu tematach rosyjskiej Arktyki planowane jest rozwijanie projektów turystycznych. W szczególności istnieją takie plany dla regionu murmańskiego, Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, Czukotki i innych podmiotów.

Wskaźniki do 2035 roku

Oczekuje się, że oczekiwana długość życia wzrośnie o prawie dziesięć lat, do 82 lat. Ponad dwukrotnie ma wzrosnąć również średnie wynagrodzenie: z 83,5 tysięcy w 2019 roku do 212 tysięcy rubli.


Zakłada się, że udział produktu regionalnego brutto regionów arktycznych w gospodarce kraju wzrośnie z 6,2 (2018) do 9,6 proc. Do 2030 roku 100 proc. domów powinno mieć szerokopasmowy dostęp do internetu.

Zakłada się, że produkcja skroplonego gazu ziemnego wzrośnie ponad dziesięciokrotnie: z 8,6 miliona ton w 2018 roku do 91 mln w 2035 roku.

Wolumen ładunków przewożonych Północną Drogą Morską powinien wzrosnąć z 31,5 miliona ton w 2019 roku do 130 milionów.

Na podst. lenta.ru, http://publication.pravo.gov.ru, tass.ruZobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-03-02)
UAHhrywna (Ukraina)0,1351
Wzrost0.75%
RUBrubel rosyjski0,0506
Spadek-0.2%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-02-24)
AMD (100)dram (Armenia)0,7045
Spadek-1.01%
GELlari (Gruzja)1,1196
Spadek-0.78%
MDLlej Mołdawii0,2125
Spadek-0.56%
AZNmanat azerbejdżański2,1852
Spadek-0.36%
KGSsom (Kirgistan)0,0438
Spadek-0.68%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3258
Spadek-0.37%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0352
Spadek-0.56%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8934
Spadek-0.02%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

14.12.2020

 
Irackie próżnie

Irackie próżnie

Świat nie lubi próżni. Gdy Stany Zjednoczone wycofują się z Iraku. Rosja myśli o powrocie do tego kraju i rozwoju współpracy na wielu płaszczyznach.

 
 

Abchazja

01.07.2020

 
W Abchazji brakuje pieniędzy

W Abchazji brakuje pieniędzy

W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..

 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Ukraina

22.09.2020

 
Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon. 

 
 

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 

Tadżykistan

02.07.2020

 
8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 
 

Rosja

13.05.2020

 
Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. 

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj