Rosja

28.10.2020

Putin zatwierdził strategię rozwoju Arktyki

Bartłomiej Cięszczyk

W Rosji weszła w życie strategia rozwoju Arktyki, jednego z kluczowych regionów tego kraju. Pieniądze, bazy wojskowe i rejsy po lodzie. Jak zmieni się Rosja za kołem podbiegunowym?

Prezydent Rosji, Władimir Putin zatwierdził strategię rozwoju rosyjskiej strefy arktycznej i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego w regionie do 2035 roku. Odpowiedni dekret, podpisany przez głowę państwa wszedł w życie 26 października br.

W dokumencie stwierdzono, że 80 proc. rosyjskiego gazu ziemnego i 17 proc. ropy pochodzi ze strefy arktycznej. Ponadto znaczne rezerwy tych zasobów są skoncentrowane na szelfie kontynentalnym i „stanowią rezerwę strategiczną dla rozwoju bazy surowcowej Federacji Rosyjskiej”.

Należy również zauważyć, że region może ucierpieć z powodu rosnącego wpływu antropogenicznego i zmian klimatycznych, co stwarza zagrożenie dla żyjących tam ludów i całej Rosji.

Sfera społeczna

Strategia zakłada modernizację podstawowej opieki zdrowotnej w rejonie Arktyki, rozwój opieki high-tech i eliminację niedoboru personelu medycznego. Dokument mówi o zwiększeniu dostępności edukacji na wszystkich poziomach, tworzeniu nowoczesnego środowiska miejskiego i wsparciu państwa dla północnego systemu dostarczania do odległych osad.

Gospodarka

Putin zapowiedział wprowadzenie w regionie specjalnego reżimu gospodarczego, który powinien ułatwić przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Inwestycje w rozwój infrastruktury zapewni wsparcie rządowe.

Planuje się również uproszczenie procedury zapewniania obywatelom działek i uruchomienie programu wspierania tradycyjnej działalności gospodarczej rdzennej ludności.

Zapowiadane jest wsparcie państwa dla tworzenia i rozwoju nowych technologii wydobycia ropy i gazu, a także gazu skroplonego. Władze obiecują pomoc w realizacji projektów z zakresu rybołówstwa, przetwórstwa ryb i hodowli zwierząt.

Ponadto państwo ma na bieżąco pomagać specjalistom, którzy są gotowi wyjechać do pracy w Arktykę.

Infrastruktura

Strategia zakłada rozwój infrastruktury portowej regionu, a także utworzenie siedziby do zarządzania żeglugą na całej długości Północnej Drogi Morskiej. Ponadto omawiana jest budowa ośmiu lodołamaczy o napędzie atomowym i innych statków, w tym pasażersko-towarowych, do transportu między portami w strefie arktycznej.

Kolejnym kierunkiem będzie rozwój komunikacji lotniczej w regionie - budowa i przebudowa lotnisk.

Innym projektem na dużą skalę jest ułożenie podwodnej linii światłowodowej wzdłuż wybrzeża Arktyki, która zapewni Internet dla osad za kołem podbiegunowym.

Obrona i bezpieczeństwo

Strategia zakłada dalszy rozwój struktury bazowania rosyjskich sił zbrojnych w regionie. W szczególności ma na celu kontynuację „operacyjnego wyposażenia terytoriów” do tych celów, a także usprawnienie systemu wsparcia materialnego i technicznego wojsk.

Osobno wspomina się o potrzebie wykorzystania obiektów podwójnego zastosowania zlokalizowanych w regionie do celów obronnych. Arktyczne formacje sił zbrojnych muszą otrzymać nowoczesną broń.

Turystyka

Dokument odnosi się do wsparcia państwa dla budowy statków wycieczkowych klasy lodowej Arktyki w krajowych stoczniach oraz rozwoju infrastruktury turystycznej regionu.

W wielu tematach rosyjskiej Arktyki planowane jest rozwijanie projektów turystycznych. W szczególności istnieją takie plany dla regionu murmańskiego, Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, Czukotki i innych podmiotów.

Wskaźniki do 2035 roku

Oczekuje się, że oczekiwana długość życia wzrośnie o prawie dziesięć lat, do 82 lat. Ponad dwukrotnie ma wzrosnąć również średnie wynagrodzenie: z 83,5 tysięcy w 2019 roku do 212 tysięcy rubli.


Zakłada się, że udział produktu regionalnego brutto regionów arktycznych w gospodarce kraju wzrośnie z 6,2 (2018) do 9,6 proc. Do 2030 roku 100 proc. domów powinno mieć szerokopasmowy dostęp do internetu.

Zakłada się, że produkcja skroplonego gazu ziemnego wzrośnie ponad dziesięciokrotnie: z 8,6 miliona ton w 2018 roku do 91 mln w 2035 roku.

Wolumen ładunków przewożonych Północną Drogą Morską powinien wzrosnąć z 31,5 miliona ton w 2019 roku do 130 milionów.

Na podst. lenta.ru, http://publication.pravo.gov.ru, tass.ruZobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2023-02-16)
UAHhrywna (Ukraina)0,1258
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2024-02-28)
AMD (100)dram (Armenia)0,9816
Spadek-0.18%
GELlari (Gruzja)1,4996
Spadek-0.58%
MDLlej Mołdawii0,2239
Wzrost0.49%
AZNmanat azerbejdżański2,3464
Spadek-0.2%
KGSsom (Kirgistan)0,0446
Spadek-0.22%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3643
Spadek-0.16%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0319
Spadek-1.54%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8856
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Uzbekistan

29.05.2023

 

Uzbekistan – krok w stronę zielonych projektów?

Już od 2013 roku Chiny systematycznie wprowadzają liczne inicjatywy gospodarcze, kulturowe oraz społeczne w ramach One Belt One Road między innymi w regionie Azji Centralnej. Jedną z istotniejszych płaszczyzn jest promocja „zielonych” projektów, które z każdym rokiem nabierają na sile i stają się nieodłącznym elementem międzynarodowej narracji polityczno-gospodarczej Chin. 

 
 

Kazachstan

29.05.2023

 

Kazachstan i Chiny: nowy etap współpracy gospodarczej

W ostatnich latach Kazachstan stał się liderem w regionie Azji Centralnej w kontekście rozwoju gospodarczego, głównie dzięki wielowektorowej polityce nawiązywania i rozszerzania współpracy na tej płaszczyźnie. Niewątpliwie liczne spotkania premiera Kazachstanu Alikhana Smailova mające miejsce 23-25 maja w Doha oraz wcześniejsze z sekretarzem stanu USA, wskazują na znaczny rozpęd tego państwa w budowie siatki partnerów gospodarczych. 

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

14.05.2023

 

Dołącz do nas

Portal rynekwschodni.pl poszukuje osoby chętne do współprowadzenia strony. Mile widziani studenci i doktoranci. Kontakt: redakcja@rynekwschodni.pl

 
 

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 
 

Po godzinach

Azerbejdżan

15.08.2022

 
„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

„Wisła” popłynie w kolejnych krajach!

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” ruszymy w znane nam strony: do Azerbejdżanu, Serbii i Turcji, jednak szczególnie nas cieszy rozszerzenie kręgu odwiedzanych przez nas państw o Słowenię i Bułgarię.

 
 

Kirgistan

11.06.2022

 
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W KIRGISTANIE

Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 6-12 czerwca 2022 zaprasza na pokazy filmów w ramach 5. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.  To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

 
 

Abchazja

30.04.2022

 

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” rozpocznie się już w maju! Tegoroczny sezon rozpoczniemy od Chorwacji. Święto polskiej kinematografii będziemy tam obchodzić aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie, a pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „ZlatnaVrata”.

 
 

Rosja

22.12.2021

 
Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku

Niniejsza monografia, stanowiąca efekt wielu lat badań autora nad dziejami Rosji, jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego przedstawienia historii państwowości rosyjskiej oraz różnych koncepcji państwa w czasie rewolucji lutowej. Zawiera informacje, fakty oraz interpretacje wydarzeń historycznych, które pozwalają dyskutować o tym, dlaczego w Rosji 1917 roku nie udało się zbudować państwa demokratycznego i konstytucyjnego.

 
 

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2022

Zaloguj