Rosja

28.10.2020

Putin zatwierdził strategię rozwoju Arktyki

Bartłomiej Cięszczyk

W Rosji weszła w życie strategia rozwoju Arktyki, jednego z kluczowych regionów tego kraju. Pieniądze, bazy wojskowe i rejsy po lodzie. Jak zmieni się Rosja za kołem podbiegunowym?

Prezydent Rosji, Władimir Putin zatwierdził strategię rozwoju rosyjskiej strefy arktycznej i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego w regionie do 2035 roku. Odpowiedni dekret, podpisany przez głowę państwa wszedł w życie 26 października br.

W dokumencie stwierdzono, że 80 proc. rosyjskiego gazu ziemnego i 17 proc. ropy pochodzi ze strefy arktycznej. Ponadto znaczne rezerwy tych zasobów są skoncentrowane na szelfie kontynentalnym i „stanowią rezerwę strategiczną dla rozwoju bazy surowcowej Federacji Rosyjskiej”.

Należy również zauważyć, że region może ucierpieć z powodu rosnącego wpływu antropogenicznego i zmian klimatycznych, co stwarza zagrożenie dla żyjących tam ludów i całej Rosji.

Sfera społeczna

Strategia zakłada modernizację podstawowej opieki zdrowotnej w rejonie Arktyki, rozwój opieki high-tech i eliminację niedoboru personelu medycznego. Dokument mówi o zwiększeniu dostępności edukacji na wszystkich poziomach, tworzeniu nowoczesnego środowiska miejskiego i wsparciu państwa dla północnego systemu dostarczania do odległych osad.

Gospodarka

Putin zapowiedział wprowadzenie w regionie specjalnego reżimu gospodarczego, który powinien ułatwić przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Inwestycje w rozwój infrastruktury zapewni wsparcie rządowe.

Planuje się również uproszczenie procedury zapewniania obywatelom działek i uruchomienie programu wspierania tradycyjnej działalności gospodarczej rdzennej ludności.

Zapowiadane jest wsparcie państwa dla tworzenia i rozwoju nowych technologii wydobycia ropy i gazu, a także gazu skroplonego. Władze obiecują pomoc w realizacji projektów z zakresu rybołówstwa, przetwórstwa ryb i hodowli zwierząt.

Ponadto państwo ma na bieżąco pomagać specjalistom, którzy są gotowi wyjechać do pracy w Arktykę.

Infrastruktura

Strategia zakłada rozwój infrastruktury portowej regionu, a także utworzenie siedziby do zarządzania żeglugą na całej długości Północnej Drogi Morskiej. Ponadto omawiana jest budowa ośmiu lodołamaczy o napędzie atomowym i innych statków, w tym pasażersko-towarowych, do transportu między portami w strefie arktycznej.

Kolejnym kierunkiem będzie rozwój komunikacji lotniczej w regionie - budowa i przebudowa lotnisk.

Innym projektem na dużą skalę jest ułożenie podwodnej linii światłowodowej wzdłuż wybrzeża Arktyki, która zapewni Internet dla osad za kołem podbiegunowym.

Obrona i bezpieczeństwo

Strategia zakłada dalszy rozwój struktury bazowania rosyjskich sił zbrojnych w regionie. W szczególności ma na celu kontynuację „operacyjnego wyposażenia terytoriów” do tych celów, a także usprawnienie systemu wsparcia materialnego i technicznego wojsk.

Osobno wspomina się o potrzebie wykorzystania obiektów podwójnego zastosowania zlokalizowanych w regionie do celów obronnych. Arktyczne formacje sił zbrojnych muszą otrzymać nowoczesną broń.

Turystyka

Dokument odnosi się do wsparcia państwa dla budowy statków wycieczkowych klasy lodowej Arktyki w krajowych stoczniach oraz rozwoju infrastruktury turystycznej regionu.

W wielu tematach rosyjskiej Arktyki planowane jest rozwijanie projektów turystycznych. W szczególności istnieją takie plany dla regionu murmańskiego, Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, Czukotki i innych podmiotów.

Wskaźniki do 2035 roku

Oczekuje się, że oczekiwana długość życia wzrośnie o prawie dziesięć lat, do 82 lat. Ponad dwukrotnie ma wzrosnąć również średnie wynagrodzenie: z 83,5 tysięcy w 2019 roku do 212 tysięcy rubli.


Zakłada się, że udział produktu regionalnego brutto regionów arktycznych w gospodarce kraju wzrośnie z 6,2 (2018) do 9,6 proc. Do 2030 roku 100 proc. domów powinno mieć szerokopasmowy dostęp do internetu.

Zakłada się, że produkcja skroplonego gazu ziemnego wzrośnie ponad dziesięciokrotnie: z 8,6 miliona ton w 2018 roku do 91 mln w 2035 roku.

Wolumen ładunków przewożonych Północną Drogą Morską powinien wzrosnąć z 31,5 miliona ton w 2019 roku do 130 milionów.

Na podst. lenta.ru, http://publication.pravo.gov.ru, tass.ruZobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-09-17)
UAHhrywna (Ukraina)0,1457
Spadek0%
RUBrubel rosyjski0,0536
Spadek0%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-09-15)
AMD (100)dram (Armenia)0,7855
Wzrost1.45%
GELlari (Gruzja)1,2401
Wzrost1%
MDLlej Mołdawii0,2178
Spadek0%
AZNmanat azerbejdżański2,2664
Wzrost0.84%
KGSsom (Kirgistan)0,0454
Wzrost0.89%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3397
Wzrost0.83%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0360
Wzrost0.84%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9025
Wzrost0.88%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 

Białoruś

15.08.2021

 
Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

Rok po reelekcji Aleksandra Łukaszenki w liczbach

9 sierpnia 2020 roku, zaraz po ogłoszeniu zwycięstwa Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi, w kraju rozpoczęły się masowe protesty.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 

Rosja

02.06.2021

 
Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Jury w składzie: Przewodnicząca, producent i dyrektor generalny Moskino Natalia Mokritskaja, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Nina Romodanowskaja oraz rosyjska reżyserka i scenarzystka, Oksana Karas przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły filmowi „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”.

 
 

Rosja

30.05.2021

 
Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?
 
 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj