Łotwa

02.01.2020

Łotwa, Estonia i Finlandia połączyły swoje rynki gazowe

Bartłomiej Cięszczyk

Łotwa, Estonia i Finlandia utworzyły wspólny rynek gazu. Umożliwił to gazociąg Balticconnector. Na realizację czeka jeszcze interkonektor Polska-Litwa GIPL.

Od 1 stycznia 2020 roku wspólny rynek gazu zapewnia wszystkim trzem państwom dostęp do całej infrastruktury przesyłowej gazu bez dodatkowych kosztów i formalności. Wspólny rynek zmienia też strukturę opłat za przepompowanie gazu, które dotąd ponosił niemal wyłącznie konsument.

Ten jednolity transgraniczny rynek gazu umożliwia rurociąg gazowy Balticconnector. W połowie grudnia został oddany do użytku jego dwukierunkowy, długi na 77 km podmorski odcinek między Estonią i Finlandią. Dzięki niemu Finlandia uzyskała dostęp do podziemnego magazynu gazu w łotewskim Inčukalns.

Państwa bałtyckie i Finlandia od lat pracują nad utworzeniem wspólnego, regionalnego rynku gazu, co ma pozwolić na zwiększenie konkurencji oraz dywersyfikację i bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa. Dla integracji fińskiego i bałtyckiego rynku gazu  ze wspólnym rynkiem Unii Europejskiej, musi zostać jeszcze sfinalizowana planowana na 2021 rok budowa litewskiego odcinka interkonektora gazowego z Polską GIPL. Przy czym Litwa nie jest jeszcze częścią wspólnego rynku gazu utworzonego przez Łotwę, Estonię i Finlandię.

Strategiczna inwestycja energetyczna, jaką jest Balticconnector, ma znaczenie zarówno dla krajów bałtyckich, jak całej UE.

Control Process buduje dwie tłocznie gazu w Estonii

Wcześniej, 14 sierpnia 2018 r. w Tallinie Control Process z Krakowa podpisał umowę z estońską firmą Elering na budowę dwóch tłoczni gazu – Paldiski – obejmujaca połączenie Estonia-Finlandia i Puiatu – obejmujaca połaczenie Estonia-Łotwa. Przedsięwzięcie związane jest z projektem podmorskiego gazociągu Balticonnector, który połączy Estonię z Finlandią.

Inwestycja ta stanowi integralną część strategii bezpieczeństwa energetycznego zarówno Finlandii jak i Unii Europejskiej - Dzięki podpisanym dzisiaj umowom robimy ostatni duży krok w kierunku pełnego uruchomienia połączenia gazowego Estonia-Finlandia w 2020 r. Są to projekty nadzwyczajne również z tego względu, że do tego momentu estoński system gazowy nie ma ani jednej tłoczni gazu – mówi przewodniczący zarządu Elering, Taavi Veskimägi.

W ramach prac, Control Process świadczy  usługi „pod klucz” w zakresie projektowania, budowy i uruchomienia dwóch tłoczni gazu. Obie budowy są realizowane w tym samym czasie. Wydajność transportu gazu przez stacje sprężarkowe będzie osiągnięta w ciągu 16 miesięcy od zawarcia kontraktów, a w ciągu 21 miesięcy sprzęt sprężarkowy musi być gotowy do pracy na sucho.
 
Maksymalne ciśnienie wyjściowe tłoczni Paldiski wynosi 80 barów w kierunku Finlandii, a 54 barów w kierunku estońskiej sieci przesyłowej gazu, a stacja może transportować 7 milionów metrów sześciennych gazu dziennie. Maksymalne ciśnienie robocze sprężarki Puiatu wynosi 54 barów w obu kierunkach, a wydajność wynosi 10 milionów metrów sześciennych gazu dziennie. Wydajność transportu gazu przez stacje sprężarkowe musi zostać osiągnięta w ciągu 16 miesięcy od daty zawarcia kontraktu.
 
Inwestycja ma potrwać 26 miesięcy. Wartość kontraktu to ponad 200 milionów złotych. 

 

Na podst. dw.com, informacja prasowa Control Process


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '2149/'