02.01.2020
Bartłomiej Cięszczyk
Łotwa, Estonia i Finlandia utworzyły wspólny rynek gazu. Umożliwił to gazociąg Balticconnector. Na realizację czeka jeszcze interkonektor Polska-Litwa GIPL.
Od 1 stycznia 2020 roku wspólny rynek gazu zapewnia wszystkim trzem państwom dostęp do całej infrastruktury przesyłowej gazu bez dodatkowych kosztów i formalności. Wspólny rynek zmienia też strukturę opłat za przepompowanie gazu, które dotąd ponosił niemal wyłącznie konsument.
Ten jednolity transgraniczny rynek gazu umożliwia rurociąg gazowy Balticconnector. W połowie grudnia został oddany do użytku jego dwukierunkowy, długi na 77 km podmorski odcinek między Estonią i Finlandią. Dzięki niemu Finlandia uzyskała dostęp do podziemnego magazynu gazu w łotewskim Inčukalns.
Państwa bałtyckie i Finlandia od lat pracują nad utworzeniem wspólnego, regionalnego rynku gazu, co ma pozwolić na zwiększenie konkurencji oraz dywersyfikację i bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa. Dla integracji fińskiego i bałtyckiego rynku gazu ze wspólnym rynkiem Unii Europejskiej, musi zostać jeszcze sfinalizowana planowana na 2021 rok budowa litewskiego odcinka interkonektora gazowego z Polską GIPL. Przy czym Litwa nie jest jeszcze częścią wspólnego rynku gazu utworzonego przez Łotwę, Estonię i Finlandię.
Strategiczna inwestycja energetyczna, jaką jest Balticconnector, ma znaczenie zarówno dla krajów bałtyckich, jak całej UE.
Control Process buduje dwie tłocznie gazu w Estonii
Wcześniej, 14 sierpnia 2018 r. w Tallinie Control Process z Krakowa podpisał umowę z estońską firmą Elering na budowę dwóch tłoczni gazu – Paldiski – obejmujaca połączenie Estonia-Finlandia i Puiatu – obejmujaca połaczenie Estonia-Łotwa. Przedsięwzięcie związane jest z projektem podmorskiego gazociągu Balticonnector, który połączy Estonię z Finlandią.
Inwestycja ta stanowi integralną część strategii bezpieczeństwa energetycznego zarówno Finlandii jak i Unii Europejskiej - Dzięki podpisanym dzisiaj umowom robimy ostatni duży krok w kierunku pełnego uruchomienia połączenia gazowego Estonia-Finlandia w 2020 r. Są to projekty nadzwyczajne również z tego względu, że do tego momentu estoński system gazowy nie ma ani jednej tłoczni gazu – mówi przewodniczący zarządu Elering, Taavi Veskimägi.
Na podst. dw.com, informacja prasowa Control Process
Aktualna ocena artykułu: 5
Oceń artykuł: