Kazachstan

08.09.2019

Antychińskie protesty w Kazachstanie [ANALIZA]

Szymon Wiśniewski

Kilka dni temu w Kazachstanie rozpoczęła się kolejna fala antychińskich wystąpień, która zgromadziła kilkaset osób w całym kraju. Choć, jak deklarują manifestujący, bezpośrednią przyczynąprotestów są plany budowy kilkudziesięciu chińskich fabryk na terytorium Kazachstanu, to konflikt ten jest o wiele bardziej złożony.

Pierwsza manifestacja miała miejsce 18 sierpnia bieżącego roku w stolicy państwa. Uczestnicy protestowali przeciwko ekspansji chińskich fabryk na kazachskim rynku. – Już wkrótce Kazachowie będą wykonywać niewolniczą pracę na rzecz chińskiego kapitału - powiedział jeden z uczestników. Kolejne antychińskie wystąpienie odbyło się 2 września w mieście Żangaözen, położonym w południowo-zachodniej części kraju (to właśnie tutaj w 2011 roku wybuchł strajk pracowników, którzy domagali się polepszenia warunków pracy i płacy.Podczas manifestacji uczestnicy podpalili budynki administracji miejskiej, hotele oraz samochody, na co władza odpowiedziała zaangażowaniem aparatu bezpieczeństwa. Według oficjalnych danych w wyniku zamieszek zginęło 17 osób, a 64 zostało rannych. W 2016 roku odbyły się tutaj kolejne protesty, tym razem przeciwko sprzedaży ziemi obcokrajowcom, głównie Chińczykom).Około stu obywateli udało się pod miejscowy ratusz by wyrazić niezadowolenie z powodu międzyrządowych uzgodnień między Nur-Sułtanem i Pekinem o wybudowaniu 55 fabryk z chińskim kapitałem w sektorze rolnym i przemyśle. Protestujący zwrócili się do prezydenta z żądaniem, by ten odwołał zaplanowaną na 11 i 12 września wizytę w Chinach.

Kolejnego dnia na centralny plac miasta wyszło już około 500 osób. Manifestujący spotkali się z burmistrzem Adilbekiem Dauylbajewem, a także z szefem obwodu mangystauskiego Serikbajem Trumowem, który wyjaśnił protestującym, że chińskie inwestycje nie stanowią niebezpieczeństwa dla środowiska naturalnego. Tłumaczył on także, że ramowe porozumienie międzyrządowe dotyczące wzmocnienia współpracy w dziedzinie uprzemysłowienia i inwestycji zakłada budowę 55 kazachsko-chińskich fabryk o wartości 27 miliardów dolarów z branży inżynierii mechanicznej, przemysłu budowlanego, rolnictwa, przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, a także inwestycji energetycznych. – Strona chińska dostarcza technologię oraz know-how, natomiast my będziemy realizować te projekty, na które otrzymamy dofinansowanie z budżetu państwa. Ponadto Kazachstan wciąż kieruje się w polityce zagranicznej zasadą wielowektorowości, współpracujemy nie tylko z Chinami, lecz także z Holandią, USA, Szwajcarią, Francją i innymi krajami – stwierdził szef obwodu.

Powyższe stanowisko było powtórzeniem oświadczenia wygłoszonego poprzedniego dnia przez wiceministra spraw zagranicznych Jermeka Kojszebajewa oraz wiceministra przemysłu i infrastruktury Amanjaza Jerżanowa. Wiceszef dyplomacji oskarżył blogerów o rozpowszechnianie nierzetelnych plotek na temat szkodliwej produkcji opartej na starych technologiach, natomiast Jerżanow wyjaśnił, że chińscy specjaliści są niezbędni tylko na początkowym etapie działalności, później zostaną zastąpienie przez obywateli Kazachstanu.

Jednakże te zapewnienia nie uspokoiły mieszkańców i 4 września manifestacje odbyły się m.in. w Nur-Sułtanie i Ałmatach. Oburzona ludność protestowała pod hasłem: „Nie dla chińskiej ekspansji”, ich zdaniem chińskie inwestycje są drogą do chytrego podbicia Kazachstanu.

Kazachsko-chińska międzyrządowa umowa ramowa została podpisana przez Nursułtana Nazarbajewa i Xi Jinpinga w Chinach 31 sierpnia 2015 roku. Od tego czasu rozpoczęto już realizację niektórych projektów, w tym sztandarowej inwestycji infrastrukturalnej „Jednego pasa, jednej drogi”. Natomiast chińska działalność gospodarcza w największym państwie Azji Centralnej rozpoczęła się już w latach 90. Na przestrzeni wielu lat Pekin wykupił wiele kazachskich przedsiębiorstw energetycznych i wydobywczych.Zastanawiające jest więc, dlaczego protesty społeczne wybuchły właśnie teraz.

Nie ma wątpliwości, że protesty są przejawem konfrontacji między klanami i zostały zainspirowane przez przeciwników prezydenta Tokajewa, w związku z jego wizytą w Chinach, która ma odbyć się 11 i 12 września. Manifestującym zależy na wywarciu presji na głowie państwa, by ten odwołał swoją wizytę w Państwie Środka. Nieprzypadkowe jest miejsce manifestacji, miasto symboliczne, wywołujące u Kazachów negatywne emocje, związane z protestami z 2011 roku, w wyniku których śmierć poniosło kilkanaście osób. Czynnikiem, który dodatkowo zachęcił przeciwników obozu władzy jest niestabilność polityczno-prawna w Kazachstanie związana z procesem przekazywania władzy przez Nazarbajewa, który choć ustąpił z fotelu prezydenckiego, wiąż zachowuje w swych rękach wiele instrumentów wpływu na społeczno-polityczną rzeczywistość w państwie. Wcześniej klarowny ośrodek decyzyjny zmniejszał szansę powodzenia takich protestów, jednakże dziś w sytuacji niejednoznaczności kompetencji zwiększyło się prawdopodobieństwo efektywności manifestacji.

Według niektórych ekspertów odpowiedzialność za inspirowanie protestów ponosi Waszyngton, któremu – w obliczu narastającej rywalizacji na linii USA-Chiny – zależy na torpedowaniu ekspansji chińskich przedsiębiorstw w regionie, co zauważył ambasador Chin w Kazachstanie. Zdaniem politologów widoczna jest ostatnio wzmożona aktywność amerykańskich mediów, które coraz częściej skupiają się na relacjonowaniu złej sytuacji Kazachów i Ujgurów w Chinach.

Nastroje społeczne obywateli Kazachstanu nabrały antypekińskiego odcienia w związku z ostatnimi doniesieniami o trudnej sytuacji mniejszości etnicznych w rejonie Sinciang, zamieszkiwanym przez około milion Kazachów. W ubiegłym roku ONZ wydała oświadczenie, zgodnie z którym ponad milion osób należących do mniejszości etnicznych, głównie muzułmanów, jest przymusowo przetrzymywanych w tzw. politycznych obozach reedukacyjnych, których celem jest pomoc w wyzbyciu się ekstremistycznych poglądów, a także ponownej integracji ze społeczeństwem.

Wydaje się, że zaistniała sytuacja nie jest inspirowana jednym wydarzeniem, a swoje źródła czerpie nie tylko ze skomplikowanej sytuacji wewnętrznej, lecz także geopolitycznymi uwarunkowaniami zarówno o charakterze regionalnym, jak i globalnym. Z jednej strony antychińskie nastroje są spowodowane walkami etniczno-klanowymi wewnątrz państwa, które nabrały nowej siły w związku z procesem przejmowania władzy przez Kasyma-Żomrata Tokajewa. Niejednoznaczność władzy stworzyła dla nich okazję do wywalczenia sobie miejsca na scenie politycznej w państwie. Z drugiej zaś zaostrzająca się chińsko-amerykańska rywalizacja rozprzestrzenia się na inne państwa w regionie i prowadzi do polaryzacji nastrojów społecznych, która jest powodowana m.in. przez aktywność ośrodków informacyjnych, w tym mediów. Grup interesów, którym zależy na kontrolowaniu kazachskimi zasobami energetycznymi, a także wpływaniu na region przez strategiczne usytuowanie państwa jest wiele.

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-03-02)
UAHhrywna (Ukraina)0,1351
Wzrost0.75%
RUBrubel rosyjski0,0506
Spadek-0.2%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-02-24)
AMD (100)dram (Armenia)0,7045
Spadek-1.01%
GELlari (Gruzja)1,1196
Spadek-0.78%
MDLlej Mołdawii0,2125
Spadek-0.56%
AZNmanat azerbejdżański2,1852
Spadek-0.36%
KGSsom (Kirgistan)0,0438
Spadek-0.68%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3258
Spadek-0.37%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0352
Spadek-0.56%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8934
Spadek-0.02%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

14.12.2020

 
Irackie próżnie

Irackie próżnie

Świat nie lubi próżni. Gdy Stany Zjednoczone wycofują się z Iraku. Rosja myśli o powrocie do tego kraju i rozwoju współpracy na wielu płaszczyznach.

 
 

Abchazja

01.07.2020

 
W Abchazji brakuje pieniędzy

W Abchazji brakuje pieniędzy

W ostatnich tygodniach władze samozwańczej Abchazji kilkukrotnie informowały o poważnych problemach finansowych. Parapaństwo zmaga się zarówno ze skutkami gospodarczymi COVID-19, jak i z opóźnieniami w rosyjskim finansowaniu. W efekcie w czerwcu zapowiedziano, że większość pracowników sektora publicznego może nie otrzymać wynagrodzenia przez najbliższe dwa miesiące, a PKB parapaństwa skurczy się w 2020 r. przynajmniej o 10 proc..

 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Ukraina

22.09.2020

 
Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon. 

 
 

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 

Tadżykistan

02.07.2020

 
8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

8. Festiwal Filmów Polskich Wisła w Tadżykistanie

Rozpoczyna się 8. Festiwal "Wisła" w Tadżykistanie! W dniach 3 – 9 lipca tradycyjnie w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą 7 polskich produkcji fabularnych, film dokumentalny oraz etiudy ze Studia Munka i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

 
 

Rosja

13.05.2020

 
Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Z Syberii do Afganistanu ‒ prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR, i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. 

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj