Kazachstan

08.09.2019

Antychińskie protesty w Kazachstanie [ANALIZA]

Szymon Wiśniewski

Kilka dni temu w Kazachstanie rozpoczęła się kolejna fala antychińskich wystąpień, która zgromadziła kilkaset osób w całym kraju. Choć, jak deklarują manifestujący, bezpośrednią przyczynąprotestów są plany budowy kilkudziesięciu chińskich fabryk na terytorium Kazachstanu, to konflikt ten jest o wiele bardziej złożony.

Pierwsza manifestacja miała miejsce 18 sierpnia bieżącego roku w stolicy państwa. Uczestnicy protestowali przeciwko ekspansji chińskich fabryk na kazachskim rynku. – Już wkrótce Kazachowie będą wykonywać niewolniczą pracę na rzecz chińskiego kapitału - powiedział jeden z uczestników. Kolejne antychińskie wystąpienie odbyło się 2 września w mieście Żangaözen, położonym w południowo-zachodniej części kraju (to właśnie tutaj w 2011 roku wybuchł strajk pracowników, którzy domagali się polepszenia warunków pracy i płacy.Podczas manifestacji uczestnicy podpalili budynki administracji miejskiej, hotele oraz samochody, na co władza odpowiedziała zaangażowaniem aparatu bezpieczeństwa. Według oficjalnych danych w wyniku zamieszek zginęło 17 osób, a 64 zostało rannych. W 2016 roku odbyły się tutaj kolejne protesty, tym razem przeciwko sprzedaży ziemi obcokrajowcom, głównie Chińczykom).Około stu obywateli udało się pod miejscowy ratusz by wyrazić niezadowolenie z powodu międzyrządowych uzgodnień między Nur-Sułtanem i Pekinem o wybudowaniu 55 fabryk z chińskim kapitałem w sektorze rolnym i przemyśle. Protestujący zwrócili się do prezydenta z żądaniem, by ten odwołał zaplanowaną na 11 i 12 września wizytę w Chinach.

Kolejnego dnia na centralny plac miasta wyszło już około 500 osób. Manifestujący spotkali się z burmistrzem Adilbekiem Dauylbajewem, a także z szefem obwodu mangystauskiego Serikbajem Trumowem, który wyjaśnił protestującym, że chińskie inwestycje nie stanowią niebezpieczeństwa dla środowiska naturalnego. Tłumaczył on także, że ramowe porozumienie międzyrządowe dotyczące wzmocnienia współpracy w dziedzinie uprzemysłowienia i inwestycji zakłada budowę 55 kazachsko-chińskich fabryk o wartości 27 miliardów dolarów z branży inżynierii mechanicznej, przemysłu budowlanego, rolnictwa, przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, a także inwestycji energetycznych. – Strona chińska dostarcza technologię oraz know-how, natomiast my będziemy realizować te projekty, na które otrzymamy dofinansowanie z budżetu państwa. Ponadto Kazachstan wciąż kieruje się w polityce zagranicznej zasadą wielowektorowości, współpracujemy nie tylko z Chinami, lecz także z Holandią, USA, Szwajcarią, Francją i innymi krajami – stwierdził szef obwodu.

Powyższe stanowisko było powtórzeniem oświadczenia wygłoszonego poprzedniego dnia przez wiceministra spraw zagranicznych Jermeka Kojszebajewa oraz wiceministra przemysłu i infrastruktury Amanjaza Jerżanowa. Wiceszef dyplomacji oskarżył blogerów o rozpowszechnianie nierzetelnych plotek na temat szkodliwej produkcji opartej na starych technologiach, natomiast Jerżanow wyjaśnił, że chińscy specjaliści są niezbędni tylko na początkowym etapie działalności, później zostaną zastąpienie przez obywateli Kazachstanu.

Jednakże te zapewnienia nie uspokoiły mieszkańców i 4 września manifestacje odbyły się m.in. w Nur-Sułtanie i Ałmatach. Oburzona ludność protestowała pod hasłem: „Nie dla chińskiej ekspansji”, ich zdaniem chińskie inwestycje są drogą do chytrego podbicia Kazachstanu.

Kazachsko-chińska międzyrządowa umowa ramowa została podpisana przez Nursułtana Nazarbajewa i Xi Jinpinga w Chinach 31 sierpnia 2015 roku. Od tego czasu rozpoczęto już realizację niektórych projektów, w tym sztandarowej inwestycji infrastrukturalnej „Jednego pasa, jednej drogi”. Natomiast chińska działalność gospodarcza w największym państwie Azji Centralnej rozpoczęła się już w latach 90. Na przestrzeni wielu lat Pekin wykupił wiele kazachskich przedsiębiorstw energetycznych i wydobywczych.Zastanawiające jest więc, dlaczego protesty społeczne wybuchły właśnie teraz.

Nie ma wątpliwości, że protesty są przejawem konfrontacji między klanami i zostały zainspirowane przez przeciwników prezydenta Tokajewa, w związku z jego wizytą w Chinach, która ma odbyć się 11 i 12 września. Manifestującym zależy na wywarciu presji na głowie państwa, by ten odwołał swoją wizytę w Państwie Środka. Nieprzypadkowe jest miejsce manifestacji, miasto symboliczne, wywołujące u Kazachów negatywne emocje, związane z protestami z 2011 roku, w wyniku których śmierć poniosło kilkanaście osób. Czynnikiem, który dodatkowo zachęcił przeciwników obozu władzy jest niestabilność polityczno-prawna w Kazachstanie związana z procesem przekazywania władzy przez Nazarbajewa, który choć ustąpił z fotelu prezydenckiego, wiąż zachowuje w swych rękach wiele instrumentów wpływu na społeczno-polityczną rzeczywistość w państwie. Wcześniej klarowny ośrodek decyzyjny zmniejszał szansę powodzenia takich protestów, jednakże dziś w sytuacji niejednoznaczności kompetencji zwiększyło się prawdopodobieństwo efektywności manifestacji.

Według niektórych ekspertów odpowiedzialność za inspirowanie protestów ponosi Waszyngton, któremu – w obliczu narastającej rywalizacji na linii USA-Chiny – zależy na torpedowaniu ekspansji chińskich przedsiębiorstw w regionie, co zauważył ambasador Chin w Kazachstanie. Zdaniem politologów widoczna jest ostatnio wzmożona aktywność amerykańskich mediów, które coraz częściej skupiają się na relacjonowaniu złej sytuacji Kazachów i Ujgurów w Chinach.

Nastroje społeczne obywateli Kazachstanu nabrały antypekińskiego odcienia w związku z ostatnimi doniesieniami o trudnej sytuacji mniejszości etnicznych w rejonie Sinciang, zamieszkiwanym przez około milion Kazachów. W ubiegłym roku ONZ wydała oświadczenie, zgodnie z którym ponad milion osób należących do mniejszości etnicznych, głównie muzułmanów, jest przymusowo przetrzymywanych w tzw. politycznych obozach reedukacyjnych, których celem jest pomoc w wyzbyciu się ekstremistycznych poglądów, a także ponownej integracji ze społeczeństwem.

Wydaje się, że zaistniała sytuacja nie jest inspirowana jednym wydarzeniem, a swoje źródła czerpie nie tylko ze skomplikowanej sytuacji wewnętrznej, lecz także geopolitycznymi uwarunkowaniami zarówno o charakterze regionalnym, jak i globalnym. Z jednej strony antychińskie nastroje są spowodowane walkami etniczno-klanowymi wewnątrz państwa, które nabrały nowej siły w związku z procesem przejmowania władzy przez Kasyma-Żomrata Tokajewa. Niejednoznaczność władzy stworzyła dla nich okazję do wywalczenia sobie miejsca na scenie politycznej w państwie. Z drugiej zaś zaostrzająca się chińsko-amerykańska rywalizacja rozprzestrzenia się na inne państwa w regionie i prowadzi do polaryzacji nastrojów społecznych, która jest powodowana m.in. przez aktywność ośrodków informacyjnych, w tym mediów. Grup interesów, którym zależy na kontrolowaniu kazachskimi zasobami energetycznymi, a także wpływaniu na region przez strategiczne usytuowanie państwa jest wiele.

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2019-09-20)
UAHhrywna (Ukraina)0,1608
Wzrost0.75%
RUBrubel rosyjski0,0616
Wzrost0.65%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2019-09-18)
AMD (100)dram (Armenia)0,8233
Spadek-0.06%
GELlari (Gruzja)1,3270
Spadek-0.02%
MDLlej Mołdawii0,2227
Wzrost0.18%
AZNmanat azerbejdżański2,3151
Spadek-0.04%
KGSsom (Kirgistan)0,0561
Spadek0%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,4052
Spadek-0.1%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0418
Spadek0%
KZT (100)tenge (Kazachstan)1,0153
Spadek-0.12%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Kazachstan

08.09.2019

 

Antychińskie protesty w Kazachstanie [ANALIZA]

Kilka dni temu w Kazachstanie rozpoczęła się kolejna fala antychińskich wystąpień, która zgromadziła kilkaset osób w całym kraju. Choć, jak deklarują manifestujący, bezpośrednią przyczynąprotestów są plany budowy kilkudziesięciu chińskich fabryk na terytorium Kazachstanu, to konflikt ten jest o wiele bardziej złożony.

 
 

Rosja

31.08.2019

 
Podniebne partnerstwo

Podniebne partnerstwo

23 lipca strategiczne bombowce, dwa rosyjskie i dwa chińskie odbyły pierwszy wspólny patrol nad Morzem Japońskim i Wschodnio-chińskim.

 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Ukraina

26.08.2019

 
4. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY

4. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY

4. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY odbędzie się w dniach 24-27 października w Kinie Iluzjon w Warszawie. W tegorocznym programie między innymi pokazy najważniejszych filmów z Ukrainy, spotkania z twórcami, plebiscyt publiczności na najlepszy film festiwalu, warsztaty kuchni ukraińskiej, pokazy filmów i zajęcia dla dzieci, koncert ukraińskiego zespołu oraz wystawa Yellow&Blue.

 

 
 

Rosja

22.08.2019

 
Letnie powtórki „Carmen-Suity” i „Pietruszki” z Teatru Bolszoj

Letnie powtórki „Carmen-Suity” i „Pietruszki” z Teatru Bolszoj

Sieć Multikino, która w sezonie teatralnym realizuje transmisje HD LIVE ze słynnej nowojorskiej The Metropolitan Opera i legendarnego moskiewskiego Teatru Bolszoj, wybiera z poprzedniego sezonu najpopularniejsze spektakle, by powtórzyć je latem na życzenie publiczności.
 
 

Ukraina

18.06.2019

 
WOŁYŃ ZDRADZONY czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA

WOŁYŃ ZDRADZONY czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA

Piotr Zychowicz

WOŁYŃ ZDRADZONY czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA

 
 

Rosja

24.03.2019

 
Polskie kino podbija świat

Polskie kino podbija świat

12. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” od kwietnia do grudnia 2019 r. odwiedzi kilkanaście krajów: Rosję, Gruzję, Białoruś, Chorwację, Serbię, Azerbejdżan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kazachstan, Kirgistan, Turcję, Słowację, Czechy, Islandię i Chile. Główna edycja projektu odbędzie się w dniach 23 – 30 maja br. w Moskwie. Następnie polskie filmy zagrają kina w kilkunastu rosyjskich miastach.

 
 

Tadżykistan

21.06.2018

 
Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal Wisła pokazuje, że tak!

Czy w Tadżykistanie i Uzbekistanie warto jest promować polskie kino? Festiwal Wisła pokazuje, że tak!

Rozpoczyna się 6. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Tadżykistanie. W dniach 21 – 24 czerwca w kinie Studia Filmowego "Tadżykfilm" w Duszanbe widzowie zobaczą dziewięć polskich produkcji.

 
 
  • Strona 1 z 3
  • 1
  • 2
  • 3
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2019

Zaloguj