Kazachstan

08.09.2019

Antychińskie protesty w Kazachstanie [ANALIZA]

Szymon Wiśniewski

Kilka dni temu w Kazachstanie rozpoczęła się kolejna fala antychińskich wystąpień, która zgromadziła kilkaset osób w całym kraju. Choć, jak deklarują manifestujący, bezpośrednią przyczynąprotestów są plany budowy kilkudziesięciu chińskich fabryk na terytorium Kazachstanu, to konflikt ten jest o wiele bardziej złożony.

Pierwsza manifestacja miała miejsce 18 sierpnia bieżącego roku w stolicy państwa. Uczestnicy protestowali przeciwko ekspansji chińskich fabryk na kazachskim rynku. – Już wkrótce Kazachowie będą wykonywać niewolniczą pracę na rzecz chińskiego kapitału - powiedział jeden z uczestników. Kolejne antychińskie wystąpienie odbyło się 2 września w mieście Żangaözen, położonym w południowo-zachodniej części kraju (to właśnie tutaj w 2011 roku wybuchł strajk pracowników, którzy domagali się polepszenia warunków pracy i płacy.Podczas manifestacji uczestnicy podpalili budynki administracji miejskiej, hotele oraz samochody, na co władza odpowiedziała zaangażowaniem aparatu bezpieczeństwa. Według oficjalnych danych w wyniku zamieszek zginęło 17 osób, a 64 zostało rannych. W 2016 roku odbyły się tutaj kolejne protesty, tym razem przeciwko sprzedaży ziemi obcokrajowcom, głównie Chińczykom).Około stu obywateli udało się pod miejscowy ratusz by wyrazić niezadowolenie z powodu międzyrządowych uzgodnień między Nur-Sułtanem i Pekinem o wybudowaniu 55 fabryk z chińskim kapitałem w sektorze rolnym i przemyśle. Protestujący zwrócili się do prezydenta z żądaniem, by ten odwołał zaplanowaną na 11 i 12 września wizytę w Chinach.

Kolejnego dnia na centralny plac miasta wyszło już około 500 osób. Manifestujący spotkali się z burmistrzem Adilbekiem Dauylbajewem, a także z szefem obwodu mangystauskiego Serikbajem Trumowem, który wyjaśnił protestującym, że chińskie inwestycje nie stanowią niebezpieczeństwa dla środowiska naturalnego. Tłumaczył on także, że ramowe porozumienie międzyrządowe dotyczące wzmocnienia współpracy w dziedzinie uprzemysłowienia i inwestycji zakłada budowę 55 kazachsko-chińskich fabryk o wartości 27 miliardów dolarów z branży inżynierii mechanicznej, przemysłu budowlanego, rolnictwa, przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, a także inwestycji energetycznych. – Strona chińska dostarcza technologię oraz know-how, natomiast my będziemy realizować te projekty, na które otrzymamy dofinansowanie z budżetu państwa. Ponadto Kazachstan wciąż kieruje się w polityce zagranicznej zasadą wielowektorowości, współpracujemy nie tylko z Chinami, lecz także z Holandią, USA, Szwajcarią, Francją i innymi krajami – stwierdził szef obwodu.

Powyższe stanowisko było powtórzeniem oświadczenia wygłoszonego poprzedniego dnia przez wiceministra spraw zagranicznych Jermeka Kojszebajewa oraz wiceministra przemysłu i infrastruktury Amanjaza Jerżanowa. Wiceszef dyplomacji oskarżył blogerów o rozpowszechnianie nierzetelnych plotek na temat szkodliwej produkcji opartej na starych technologiach, natomiast Jerżanow wyjaśnił, że chińscy specjaliści są niezbędni tylko na początkowym etapie działalności, później zostaną zastąpienie przez obywateli Kazachstanu.

Jednakże te zapewnienia nie uspokoiły mieszkańców i 4 września manifestacje odbyły się m.in. w Nur-Sułtanie i Ałmatach. Oburzona ludność protestowała pod hasłem: „Nie dla chińskiej ekspansji”, ich zdaniem chińskie inwestycje są drogą do chytrego podbicia Kazachstanu.

Kazachsko-chińska międzyrządowa umowa ramowa została podpisana przez Nursułtana Nazarbajewa i Xi Jinpinga w Chinach 31 sierpnia 2015 roku. Od tego czasu rozpoczęto już realizację niektórych projektów, w tym sztandarowej inwestycji infrastrukturalnej „Jednego pasa, jednej drogi”. Natomiast chińska działalność gospodarcza w największym państwie Azji Centralnej rozpoczęła się już w latach 90. Na przestrzeni wielu lat Pekin wykupił wiele kazachskich przedsiębiorstw energetycznych i wydobywczych.Zastanawiające jest więc, dlaczego protesty społeczne wybuchły właśnie teraz.

Nie ma wątpliwości, że protesty są przejawem konfrontacji między klanami i zostały zainspirowane przez przeciwników prezydenta Tokajewa, w związku z jego wizytą w Chinach, która ma odbyć się 11 i 12 września. Manifestującym zależy na wywarciu presji na głowie państwa, by ten odwołał swoją wizytę w Państwie Środka. Nieprzypadkowe jest miejsce manifestacji, miasto symboliczne, wywołujące u Kazachów negatywne emocje, związane z protestami z 2011 roku, w wyniku których śmierć poniosło kilkanaście osób. Czynnikiem, który dodatkowo zachęcił przeciwników obozu władzy jest niestabilność polityczno-prawna w Kazachstanie związana z procesem przekazywania władzy przez Nazarbajewa, który choć ustąpił z fotelu prezydenckiego, wiąż zachowuje w swych rękach wiele instrumentów wpływu na społeczno-polityczną rzeczywistość w państwie. Wcześniej klarowny ośrodek decyzyjny zmniejszał szansę powodzenia takich protestów, jednakże dziś w sytuacji niejednoznaczności kompetencji zwiększyło się prawdopodobieństwo efektywności manifestacji.

Według niektórych ekspertów odpowiedzialność za inspirowanie protestów ponosi Waszyngton, któremu – w obliczu narastającej rywalizacji na linii USA-Chiny – zależy na torpedowaniu ekspansji chińskich przedsiębiorstw w regionie, co zauważył ambasador Chin w Kazachstanie. Zdaniem politologów widoczna jest ostatnio wzmożona aktywność amerykańskich mediów, które coraz częściej skupiają się na relacjonowaniu złej sytuacji Kazachów i Ujgurów w Chinach.

Nastroje społeczne obywateli Kazachstanu nabrały antypekińskiego odcienia w związku z ostatnimi doniesieniami o trudnej sytuacji mniejszości etnicznych w rejonie Sinciang, zamieszkiwanym przez około milion Kazachów. W ubiegłym roku ONZ wydała oświadczenie, zgodnie z którym ponad milion osób należących do mniejszości etnicznych, głównie muzułmanów, jest przymusowo przetrzymywanych w tzw. politycznych obozach reedukacyjnych, których celem jest pomoc w wyzbyciu się ekstremistycznych poglądów, a także ponownej integracji ze społeczeństwem.

Wydaje się, że zaistniała sytuacja nie jest inspirowana jednym wydarzeniem, a swoje źródła czerpie nie tylko ze skomplikowanej sytuacji wewnętrznej, lecz także geopolitycznymi uwarunkowaniami zarówno o charakterze regionalnym, jak i globalnym. Z jednej strony antychińskie nastroje są spowodowane walkami etniczno-klanowymi wewnątrz państwa, które nabrały nowej siły w związku z procesem przejmowania władzy przez Kasyma-Żomrata Tokajewa. Niejednoznaczność władzy stworzyła dla nich okazję do wywalczenia sobie miejsca na scenie politycznej w państwie. Z drugiej zaś zaostrzająca się chińsko-amerykańska rywalizacja rozprzestrzenia się na inne państwa w regionie i prowadzi do polaryzacji nastrojów społecznych, która jest powodowana m.in. przez aktywność ośrodków informacyjnych, w tym mediów. Grup interesów, którym zależy na kontrolowaniu kazachskimi zasobami energetycznymi, a także wpływaniu na region przez strategiczne usytuowanie państwa jest wiele.

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-11-30)
UAHhrywna (Ukraina)0,1517
Spadek-1.04%
RUBrubel rosyjski0,0551
Spadek-0.72%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-11-24)
AMD (100)dram (Armenia)0,8718
Wzrost0.8%
GELlari (Gruzja)1,3400
Wzrost2.23%
MDLlej Mołdawii0,2351
Wzrost0.77%
AZNmanat azerbejdżański2,4553
Wzrost1.29%
KGSsom (Kirgistan)0,0492
Wzrost1.23%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3698
Wzrost1.34%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0388
Wzrost1.31%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9642
Wzrost1.2%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

07.11.2021

 
Komu Rosja sprzedaje broń?

Komu Rosja sprzedaje broń?

28 października odbyła się prezentacja rosyjskojęzycznego wydania rocznika Uzbrojenie, Rozbrojenie i Bezpieczeństwo Międzynarodowe 2020. Z rocznika dowiadujemy się, że  Rosja zwiększa wydatki na obronę, ogranicza dostawy broni do Syrii oraz zwiększa sprzedaż do Iraku i Egiptu.

 
 

Rosja

09.09.2021

 
Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Północna Droga Morska przyszły rywal dla Kanału Sueskiego i Panamy

Rosyjska Północna Droga Morska ma stać się pełnoprawnym międzynarodowym korytarzem transportowym i rzuca wyzwanie Kanałowi Sueskiemu i Panamie. O tym były prowadzone rozmowy podczas trwającego we wrześniu we Władywostoku Wschodniego Forum Gospodarczego.
 
 
 
 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

27.10.2021

 
Sputnik startuje 18 listopada

Sputnik startuje 18 listopada

15. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" rozpocznie się 18 listopada. Na pokazy zapraszamy do warszawskich kin Luna i Iluzjon.

 
 

Rosja

06.10.2021

 
Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

Weekend z kinem rosyjskim w Grodzisku Mazowieckim

8 października startuje „Weekend z Kinem Rosyjskim” w Grodzisku Mazowieckim! Najlepsze tytuły tegorocznej edycji 14. Sputnika pokażemy w Kinie Wolność (ul. Henryka Sienkiewicza 31).

 
 

Rosja

25.08.2021

 
Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

Ku wolności. Niezwykła historia ucieczki przed koszmarem Holokaustu

„Historia o niezwykłej odwadze, wytrwałości i miłości, która nie mogła pozostać przemilczana” - Heather Morris, autorka Tatuażysty z Auschwtitz.

 

 
 

Białoruś

24.08.2021

 
Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Festiwal Filmów Polskich Wisła trwa

Drodzy Widzowie! Przed nami bardzo intensywny miesiąc. We wrześniu planujemy zaprosić Was na pokazy polskich filmów aż w 5-ciu krajach!

 
 

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj