Ukraina

08.03.2021

Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

Bartłomiej Cięszczyk

W Wielkiej Brytanii zostaną zbudowane nowe łodzie dla ukraińskiej marynarki wojennej. To efekt październikowej wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii i podpisania przez ministerstwa obrony obu państw memorandum o współpracy w zakresie rozwoju i zwiększania zdolności marynarki wojennej Ukrainy.

Dokument w imieniu Ukrainy podpisał minister obrony, Andrij Taran. Jego zdaniem, realizacja podpisanego memorandum znacząco poprawi zdolność i potencjał bojowy ukraińskiej floty, jak i kompatybilność krajowych sił morskich z komponentem morskim państw NATO. Ponadto ukraiński minister obrony wyraził nadzieję na odbudowę przemysłu stoczniowego na Ukrainie oraz przyciągnięcie nowoczesnej technologii do ukraińskiej gospodarki.
 
W ramach podpisanego memorandum przemysł stoczniowy Wielkiej Brytanii zaprojektuje nowe łodzie rakietowe specjalnie dla Ukrainy. Londyn jest także gotowy pomóc Ukrainie zdobyć przyczółek na wybrzeżu Morza Czarnego i Azowskiego. Zadeklarował zaopatrzyć ukraińską marynarkę wojenną w amunicję w celu przygotowania ukraińskiej floty do konfrontacji z Rosją.
 
Attaché obrony ambasady brytyjskiej na Ukrainie, komandor królewskiej marynarki wojennej, Tim Woods w rozmowie dla brytyjskich mediów powiedział,  że „zatwierdzenie projektu i rozpoczęcie budowy łodzi rakietowej będzie wyraźną demonstracją strategicznego partnerstwa między Ukrainą a Wielką Brytanią. Według niego współpraca między Ukrainą a Wielką Brytanią nabiera coraz więcej oznak prawdziwego strategicznego partnerstwa.
 
- Chodzi nie tylko o tradycyjną współpracę wojskową, która została zapoczątkowana w 2015 roku przez misję szkoleniową Orbital, ale także o współpracę wojskowo-techniczną, która zakłada transfer technologii wojskowej poprzez budowę szybkich łodzi rakietowych wyposażonych w brytyjskie pociski rakietowe dla Ukrainy - powiedział brytyjski dyplomata.
 
Na tle udanej wizyty ukraińskiego prezydenta w Wielkiej Brytanii podpisano memorandum intencyjne dotyczące rozwoju i wzmocnienia ukraińskiej marynarki wojennej - przypomniał komandor królewskiej marynarki wojennej.
 
„Zastanawiamy się również nad odnową i modernizacją infrastruktury w Berdiańsku nad brzegiem Morza Azowskiego oraz w Oczakowie. Co więcej, rozważamy możliwość dostarczania pocisków i amunicji. Jednak jest za wcześnie, aby mówić o jakichkolwiek ramach czasowych - stwierdził Woods.
 
Według niego modernizacja infrastruktury marynarki wojennej, pozwoli Ukrainie na posiadanie nowoczesnych baz morskich. Składy paliw, amunicji, bazy naprawcze muszą znajdować się we właściwym miejscu, a front cumowniczy musi mieć odpowiednią strukturę energetyczną. Wiele firm w Wielkiej Brytanii współpracuje obecnie z ministerstwem obrony Ukrainy nad tym jak powinna wyglądać infrastruktura takich baz.
 
Ukraina ma dość jasną strategię budowy i rozwoju marynarki wojennej do 2035 roku, którą wypracowano wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią - podkreślił Tim Woods. 
 
Stany Zjednoczone dostarczają obecnie Ukrainie łodzie patrolowe klasy Island i Mark VI. Ponadto Ukraina posiada własne łodzie „Gyurza”. „Obecnie współpracujemy z dwoma dużymi brytyjskimi firmami, badając, który projekt będzie najlepszy dla łodzi rakietowych” - powiedział komandor Woods. Te łodzie rakietowe są zaprojektowane specjalnie dla Ukrainy, więc będą oryginalne i będą miały długość od około 50 do 65 metrów, a prędkość około 40 węzłów. Planowane jest zainstalowanie na nich systemów artyleryjskich i pocisków rakietowych. Mogą to być pociski krótkiego lub dalekiego zasięgu. Jest to kwestia, którą obecnie rozważają brytyjskie firmy. Będą to jednak pociski nowej klasy, zaprojektowane przez brytyjski przemysł specjalnie dla Ukrainy.
 
Jak zauważył komandor Woods, cel to transfer i dzielenie się technologią i umiejętnościami, które mają kluczowe znaczenie dla modernizacji ukraińskiego przemysłu stoczniowego. „Zbudujemy pierwsze cztery łodzie w Wielkiej Brytanii, umożliwiając jednocześnie ukraińskim pracownikom stoczni obserwację, naukę i szkolenie.  Druga część - cztery łodzie rakietowe - zostaną zbudowane już na Ukrainie. I to będzie świetne dla ukraińskiego przemysłu stoczniowego, a także dla marynarki wojennej, ponieważ te możliwości uzyskasz  na Ukrainie ”- stwierdził Woods.
 
Jak wyjaśnił brytyjski komandor inną opcją, którą badamy a nie została jeszcze sformalizowana jest wspólny projekt okrętów wojennych przez brytyjski przemysł z ukraińskimi biurami projektowymi w Mikołajowie.
 
„Mam nadzieję, że budowa pierwszego statku rozpocznie się na początku przyszłego roku. Ściśle współpracujemy również z admiralicją, aby zapewnić zgodność projektu z wymaganiami marynarki wojennej. - powiedział brytyjski dyplomata.
 
Według niego zatwierdzenie projektu i rozpoczęcie budowy łodzi rakietowej będzie wyraźną demonstracją strategicznego partnerstwa między Wielką Brytanią a Ukrainą. „Zorganizowaliśmy spotkanie na lotniskowcu HMS Prince Of Wales, gdzie odbyła się prezentacja pocisków, broni i łodzi rakietowej dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego” - wspomniał.
 
Budowa pierwszej łodzi rakietowej rozpocznie się na początku przyszłego roku.  „Nasza wstępna wizja jest taka, że wszystkie osiem łodzi rakietowych zostanie zbudowanych lub będzie w budowie do 2024 r. Co jest wystarczająco szybkie. Myślę, że pomimo opóźnień w rozpoczęciu budowy, statki te zobaczymy na Morzu Czarnym już w 2025 roku - zaznaczył komandor.
 
Kijów spodziewa się, że prędzej czy później dzięki dwustronnej współpracy wojskowo-technicznej Ukraina będzie mogła budować okręty, które wspólnie z brytyjskimi okrętami samodzielnie wypłyną na Morze Śródziemne i Ocean. Tim Woods z zadowoleniem przyjął takie plany i powiedział, że dobrze byłoby widzieć ukraińskie statki w towarzystwie brytyjskich lotniskowców już w latach trzydziestych.
 
W opinii ukraińskiej admiralicji, wcześniej czy później odtworzona flota ukraińska doprowadzi do przeformatowania sytuacji militarno-politycznej w regionie Morza Czarnego.
 
 
 
 

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-08-05)
UAHhrywna (Ukraina)0,1428
Wzrost0.14%
RUBrubel rosyjski0,0526
Spadek-0.19%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-08-04)
AMD (100)dram (Armenia)0,7820
Spadek-1.98%
GELlari (Gruzja)1,2349
Spadek-1.81%
MDLlej Mołdawii0,2145
Spadek-1.29%
AZNmanat azerbejdżański2,2532
Spadek-1.65%
KGSsom (Kirgistan)0,0452
Spadek-1.74%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3357
Spadek-1.64%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0360
Spadek-1.37%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,9020
Spadek-1.29%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Ukraina

20.06.2021

 
Raport SWZ Ukrainy: Moskwa nie ma wystarczających środków, aby „ostatecznie rozwiązać sprawę ukraińską”

Raport SWZ Ukrainy: Moskwa nie ma wystarczających środków, aby „ostatecznie rozwiązać sprawę ukraińską”

W styczniu, zanim doszło wydarzeń, których zwieńczeniem było spotkanie prezydentów Rosji i USA w Genewie, Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy  przygotowała i udostępniła biuletyn informacyjny „Biała Księga”. To pierwszy taki raport w historii ukraińskiego wywiadu zagranicznego.

 
 

Rosja

18.04.2021

 
USA i Rosja nadal największymi eksporterami broni na świecie

USA i Rosja nadal największymi eksporterami broni na świecie

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) podsumował  handel bronią w latach 2016-2020. Sytuacja się nie zmienia. Stany Zjednoczone i Rosja są nadal największymi eksporterami broni na świecie. Głównymi importerami broni i sprzętu wojskowego w badanym okresie są kraje Bliskiego Wschodu.

 
 
 

Rosja

14.12.2020

 
Irackie próżnie

Irackie próżnie

 
 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Kirgistan

18.06.2021

 
4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

 
 

Rosja

02.06.2021

 
Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Laureaci 14. festiwalu filmów polskich „Wisła”

Jury w składzie: Przewodnicząca, producent i dyrektor generalny Moskino Natalia Mokritskaja, uznana krytyczka filmowa, dziennikarka Nina Romodanowskaja oraz rosyjska reżyserka i scenarzystka, Oksana Karas przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 14. Wisły filmowi „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”.

 
 

Rosja

30.05.2021

 
Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Mark Sołonin: Jak Związek Radziecki wygrał wojnę

Czy cała historia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to kłamstwo?
 
 
 

Rosja

23.05.2021

 
Wystartowała 14 Wisła w Moskwie

Wystartowała 14 Wisła w Moskwie

Od 20 do 30 maja zapraszamy na święto polskiego kina w Moskwie! Od czerwca do grudnia 2021 roku odwiedzi kilkanaście rosyjskich miast, Azerbejdżan, Białoruś, Chorwację, Czechy, Gruzję, Serbię, Kazachstan, Kirgistan, Koreę Południową, Serbię, Słowację, Tadżykistan, Turcję oraz Uzbekistan.

 
 

Rosja

14.05.2021

 
Spojrzenie na świat. Polski dokument

Spojrzenie na świat. Polski dokument

Podczas 14. edycji Festiwalu Polskich Filmów „Wisła” w Moskwie przedstawimy dwie sekcje poświęcone filmom dokumentalnym. Jedna z nich: „Spojrzenie na świat. Polski dokument” to produkcje polskich reżyserów, opowiadające o historiach, dziejących się w innych krajach.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj