Rosja

28.04.2021

Rosjanie określili dochód, którego potrzebują do godnego życia

Bartłomiej Cięszczyk

Ponad jedna trzecia Rosjan (38 proc.) uważa miesięczny dochód w wysokości 50-80 tysięcy rubli za wystarczający do godziwego życia - wynika z badania Otkritie Bank.

Kolejne 11 proc. Rosjan wystarczyłoby na to niecałe 50 tysięcy rubli, 28 proc. respondentów nazywało przyzwoity dochód 80-120 tysięcy miesięcznie na osobę, 15 proc. - od 120 do 200 tysięcy. Dziewięć procent badanych chciałoby zarabiać ponad 200 tysięcy rubli miesięcznie na przyzwoite życie.
 
Według banku 70 proc. Rosjan ma obecnie jedną stałą pracę. Najwyższy odsetek osób posiadających stałe zatrudnienie występuje w obwodzie moskiewskim i Centralnym Okręgu Federalnym, a najmniej na Północnym Kaukazie i Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym. Osiem procent respondentów ma więcej niż jedną pracę, podczas gdy na Kaukazie Północnym ich udział sięga 15 proc..
 
Jednocześnie trzy czwarte Rosjan jest obecnie niezadowolonych ze swoich dochodów i chce więcej zarabiać. Tylko 11 proc. stwierdziło, że obecna praca zapewnia im przyzwoity dochód. Większość zadowolonych ze swoich dochodów mieszka w Moskwie i obwodzie moskiewskim (15 proc.). Najmniej - na Dalekim Wschodzie (0 proc.), a także w Sankt Petersburgu i obwodzie leningradzkim (7 proc.).
 
Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu jest praca w niepełnym wymiarze godzin: 70 proc. obywateli jest gotowych jej szukać, a co dziesiąty już to robi. Tylko 10 proc. stwierdziło, że nie potrzebuje pracy w niepełnym wymiarze godzin, a kolejne 10 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie może szukać dodatkowych zarobków, ponieważ spędzają zbyt dużo czasu w obecnym miejscu pracy.
 
Zeszłego lata Ogólnorosyjskie Centrum Badań nad Opinią Publiczną (VTsIOM) opublikowało dane, z których wynika, że ​​prawie połowie Rosjan regularnie brakuje pieniędzy do następnej wypłaty. W większości takie sytuacje zdarzają się sporadycznie lub rzadko (po 43 proc.). Jedna trzecia pracujących Rosjan od czasu do czasu boryka się z niedoborem pieniędzy przed wypłatą wynagrodzenia (33 proc.), co dziesiąty (10 proc.) - stale, 39 proc. pracowników - bardzo rzadko.
 
W lutym br. serwis rekrutacyjny hh.ru i fintech Money Forward przeprowadziły ankietę, w której stwierdzono, że jedna czwarta Rosjan nie ma wystarczającej pensji nawet na podstawowe potrzeby. Prawie połowa tych, którzy nie mają dość pieniędzy, aby zapłacić, ma „deficyt” przekraczający 20 tysięcy rubli.
 
Dla 25 proc. badanych wynagrodzenie nie pokrywa podstawowych potrzeb, 39 proc. to ledwie wystarczające, 36 proc. respondentów jest w stanie w pełni zaspokoić podstawowe potrzeby zarobkowe. Z tych, którym brakuje pensji, 46 proc. nie ma więcej niż 20 tysięcy rubli miesięcznie, 44 proc. - od 10 do 20 tysięcy rubli, co dziesiąty - od 5 do 10 tysięcy rubli. Z powodu braku pieniędzy trzy czwarte Rosjan jest zmuszonych do rezygnacji z podróży i kupowania nowych ubrań i butów, 71 proc. - z ciekawych zajęć rekreacyjnych, 42 proc. - z płatnych lekarstw i lekarstw. 36 proc. badanych jest zmuszonych oszczędzać na edukacji.
 
HH.ru zauważa, że ​​w ciągu ostatnich dwóch lat wzrost oferowanych średnich wynagrodzeń ledwo rekompensuje inflację: w 2020 roku wzrosły one o 6 proc., czyli o 2500 rubli. Brak pieniędzy przed wypłatą jest dla większości Rosjan powszechną rzeczywistością gospodarczą i pozostaje głównym czynnikiem zmieniającym pracę. Kiedy brakuje pieniędzy, większość respondentów ucieka się do pożyczek od krewnych i znajomych, prawie jedna trzecia zwraca się do banku o pożyczki. Rzadziej Rosjanie zaciągają kredyt gotówkowy i aplikują do organizacji mikrofinansowych.
 
Na podst. news.ru

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

 

Reklama

Zareklamuj się u nas: reklama(at)rynekwschodni.pl

Kursy Walut

Kursy średnie (aktualizowane raz dziennie)
(2021-05-06)
UAHhrywna (Ukraina)0,1372
Spadek-0.22%
RUBrubel rosyjski0,0510
Spadek-0.2%
Kursy średnie (aktualizowane raz w tygodniu)
(2021-05-05)
AMD (100)dram (Armenia)0,7323
Wzrost0.41%
GELlari (Gruzja)1,1088
Wzrost0.85%
MDLlej Mołdawii0,2137
Wzrost0.19%
AZNmanat azerbejdżański2,2451
Wzrost0.53%
KGSsom (Kirgistan)0,0450
Wzrost0.67%
TJSsomoni (Tadżykistan)0,3344
Wzrost0.51%
UZS (100)sum (Uzbekistan)0,0363
Wzrost0.83%
KZT (100)tenge (Kazachstan)0,8934
Wzrost1.17%

Biznes na Wschodzie

 

21.07.2019

 

Otwieranie firmy i prowadzenie działalności w Rosji

Rosja jest krajem otwartym na inwestycje zagraniczne. Dlatego każdy cudzoziemiec może otworzyć i zarejestrować firmę w Rosji. Poniżej przedstawiamy, jakie cechy rosyjskiej gospodarki i ustawodawstwa należy wziąć pod uwagę przy otwieraniu firmy, oraz jakie są jej zalety i ograniczenia.

 
 

 

28.05.2019

 

Otwarcie firmy i prowadzenie działalności gospodarczej na Litwie

Litwa jest jednym z krajów UE o bardzo atrakcyjnych warunkach na rozpoczęcie biznesu. Kraj jest częścią Unii Europejskiej. Sytuacja gospodarcza na Litwie jest ogólnie korzystna, istnieje stabilny rozwój gospodarki rynkowej, Litwini mogą tu znaleźć swoją niszę, istnieją sprzyjające warunki prowadzenia działalności gospodarczej również dla cudzoziemców.

 
 

 

01.05.2018

 

Podatek VAT na Ukrainie

 
 
 
 
 

Opinie

Rosja

18.04.2021

 
USA i Rosja nadal największymi eksporterami broni na świecie

USA i Rosja nadal największymi eksporterami broni na świecie

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) podsumował  handel bronią w latach 2016-2020. Sytuacja się nie zmienia. Stany Zjednoczone i Rosja są nadal największymi eksporterami broni na świecie. Głównymi importerami broni i sprzętu wojskowego w badanym okresie są kraje Bliskiego Wschodu.

 
 

Ukraina

08.03.2021

 
Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

Wielka Brytania zbuduje statki dla Ukrainy

W Wielkiej Brytanii zostaną zbudowane nowe łodzie dla ukraińskiej marynarki wojennej. To efekt październikowej wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii i podpisania przez ministerstwa obrony obu państw memorandum o współpracy w zakresie rozwoju i zwiększania zdolności marynarki wojennej Ukrainy.

 
 

Rosja

14.12.2020

 
Irackie próżnie

Irackie próżnie

 
 
 

Rosja

15.04.2020

 
Zmartwienia Rosji

Zmartwienia Rosji

 
 
 

Wiedza

Kazachstan

24.02.2019

 

Konflikt o wodę kluczowym problemem bezpieczeństwa energetycznego w Azji Centralnej

Azja Centralna jest regionem o dużym znaczeniu strategicznym. Decyduje o tym zarówno jej korzystne położenie geograficzne, które przez wieki stanowiło ważny element łańcucha transportowego łączącego Chiny z Bliskim Wschodem i Europą, jak również bogactwo zasobów naturalnych, w szczególności zasobów wodnych rzek Amu-darii i Syr-darii, ropy naftowej na terenie Kazachstanu, a także gazu ziemnego w Turkmenistanie. 

 
 

Rosja

29.01.2019

 

Eurazjatycki Bank Rozwoju – narzędzie ekonomicznej integracji na obszarze byłego ZSRR

Jednym z priorytetów polityki prezydenta Władimira Putina po jego dojściu do władzy na początku XXI wieku była odbudowa pozycji i prestiżu międzynarodowego Federacji Rosyjskiej po rozpadzie ZSRR i rządach Borysa Jelcyna. Naturalnym kierunkiem ofensywy międzynarodowej była reintegracja oraz odzyskanie wpływów na obszarach niegdyś wchodzących w skład państwa sowieckiego. Rosyjscy decydenci doskonale zdawali sobie sprawę, że dla powodzenia tej strategii konieczne będzie podjęcie działań nie tylko o charakterze politycznym, ale również ekonomicznym, społecznym czy kulturalnym. 

 
 
 
 
 
 

Wideo

 

Zaproszenia

 

18.06.2019

 
XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?” 

 
 

 

05.04.2017

 

Dołącz do nas. Zostań redaktorem rynekwschodni.pl

Redakcja specjalistycznych oraz wchodzących na rynek mediów portali: "rynekwschodni.pl" oraz "wrosji.pl" dotyczących szeroko rozumianej tematyki wschodniej ogłasza nabór na różne interesujące stanowiska.
 
 

 

08.12.2016

 

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w 2017 roku

Misje Gospodarcze do Kazachstanu w I połowie 2017 roku organizowane przez Polsko-Kazachstańską Izbę Handlowo-Przemysłową.

 
 
 

Po godzinach

Rosja

02.04.2021

 
14. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie w maju!

14. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie w maju!

4. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” już w maju w Rosji! Główna edycja wydarzenia – w Moskwie – odbędzie się w dniach 20 – 30 maja br., następnie polskie filmy zobaczą mieszkańcy kilkunastu rosyjskich miast. Święto polskiego kina potrwa od maja do listopada 2021 roku w kilkunastu krajach: Rosji, Azerbejdżanie, Białorusi, Chorwacji, Czechach, Gruzji, Kazachstanie, Korei Płd., Kirgistanie, Serbii, Tadżykistanie, Uzbekistanie, Albanii i Islandii.

 
 

Rosja

08.03.2021

 
Festiwal „Sputnik nad Polską” - LAUREACI 14. FESTIWALU FILMÓW ROSYJSKICH

Festiwal „Sputnik nad Polską” - LAUREACI 14. FESTIWALU FILMÓW ROSYJSKICH

Główna edycja 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbyła się w dniach 19-29 listopada 2020 roku w Warszawie. Repliki współfinansowanego przez PISF festiwalu potrwają w całej Polsce do kwietnia 2021 roku.

 
 

Ukraina

22.09.2020

 
Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Jesień z kinem ukraińskim. Ukraina! Festiwal Filmowy

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon. 

 
 

Rosja

27.08.2020

 
Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Startuje 13. Festiwal Wisła w Moskwie

Dzisiaj rozpoczyna się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. Najlepsze polskie produkcje zostaną pokazane w dwóch moskiewskich kinach – „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i „Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej”.

 
 

Ukraina

20.08.2020

 
Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy już jesienią w Warszawie

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 22-25 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W tym roku filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również online, dzięki czemu w festiwalu będą mogli uczestniczyć widzowie z całej Polski.

 
 
 

Subskrypcja

Kanał Atom

Subskrybuj nasz kanał

Aby być na bieżąco, subskrybuj nasz kanał Atom.

 

© Copyright by rynekwschodni.pl 2011-2020

Zaloguj