Rosja

04.06.2021

Poczta Rosyjska szykuje się do internetowej sprzedaży wina

Krystyna Kacprowska

Eksperyment dotyczący sprzedaży rosyjskiego wina za pośrednictwem infrastruktury Poczty Rosyjskiej może rozpocząć się latem tego roku w Moskwie i Mordowii.

W przypadku pełnej legalizacji do 2025 roku obroty „alkoholowe” operatora pocztowego mogą sięgnąć 100 miliardów rubli. Na początku kwietnia prezydent Władimir Putin polecił rządowi i operatorowi pocztowemu przeprowadzenie eksperymentu z bezpośrednimi dostawami rosyjskiego wina od producentów do konsumentów, w tym poprzez zamawianie za pośrednictwem internetowych zasobów Poczty Rosyjskiej. Wynika to z prezentacji przygotowanej przez Pocztę Rosyjską.

Źródło detaliczne twierdzi, że projekt jest "koncepcyjnie" wspierany przez ministerstwo finansów. Zastępca dyrektora generalnego Poczty Rosyjskiej Aleksiej Skatin potwierdził, że organizacja rzeczywiście uczestniczy w rządowej grupie roboczej ds. opracowania projektu zdalnej sprzedaży alkoholu, a parametry techniczne takiego rozwiązania są opracowywane.

„Jednak na razie mówimy tylko o wczesnym etapie projektowania takiego rozwiązania. Podkreślamy, że o zdalnej sprzedaży mocnych alkoholi w ogóle się nie mówi: rozważamy możliwość dostarczenia wina” – wyjaśniła RIA Novosti słuyżba prasowz Poczty Rosyjskiej. Podobny handel prowadzą już urzędy pocztowe Francji, Austrii, DHL, natomiast w Rosji sprzedaż alkoholu na odległość jest zakazana od 2007 roku. Od tego czasu wielokrotnie podejmowano próby zniesienia tego zakazu: w szczególności w 2017 roku ministerstwo finansów przygotowało projekt ustawy, która sugerowała rozpoczęcie handlu alkoholem na odległość w 2020 roku, ale ta inicjatywa nigdy nie została wdrożona.

Po wybuchu pandemii koronawirusa wiosną 2020 roku stowarzyszenie biznesowe „Opora Rosji” poprosiło o przyspieszenie legalizacji handlu online, a także o anulowanie jego stopniowego wprowadzania. Ministerstwo zdrowia tradycyjnie jednak sprzeciwia się takiej legalizacji, ministerstwo spraw wewnętrznych również wyraziło negatywną opinię na temat ustawy o legalizacji. We wrześniu ubiegłego roku okazało się również, że ministerstwo finansów uznało legalizację internetowego handlu alkoholem za „nieistotną” i nie podda go Dumie Państwowej do rozpatrzenia.

Pomimo braku ustawy o sprzedaży alkoholu online, w praktyce gracze już organizują sprzedaż z dostawą lub poprzez click&collect, a w czasie pandemii zainteresowanie stronami sklepów alkoholowych wzrosło o 80 proc.. W 2020 roku Group-IB, specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie, oszacowała obroty szarego rynku sprzedaży alkoholu w Internecie na 2,5 miliarda rubli. Oczekuje się, że sprzedaż alkoholu przez Pocztę Rosyjską umożliwi „odcięcie” niepełnoletnich klientów za pomocą identyfikacji, a dzięki integracji systemów pocztowych z jednolitym państwowym zautomatyzowanym systemem informacyjnym, możliwe będzie prowadzenie księgowości sprzedaży.

Projekt pilotażowy ma być realizowany od czerwca do grudnia 2021 roku w regionie moskiewskim i Republice Mordowii. W eksperymencie planuje się włączyć 25 największych producentów wina w Rosji. Poczta Rosyjska proponuje stworzenie jednej platformy, która połączy konsumentów i producentów rosyjskich win w oparciu o infrastrukturę logistyczną i sieć urzędów pocztowych. Stworzenie platformy do końca 2025 roku będzie wymagało około 5 miliardów rubli, które trafią na wyposażenie 25 witryn do tworzenia zamówień i niezbędnego zabezpieczenia, w tym również oprogramowania. Oczekuje się, że przychody platformy wyniosą 100 miliardów rubli w 2025 roku.

Na podst. newsru.com, rbc.ru

 

 


Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '2391/'