Białoruś

25.05.2021

Konsekwencje przymusowego lądowania Ryanaira w Mińsku

Bartłomiej Cięszczyk

Kraje europejskie zdecydowały się zbojkotować białoruskie linie lotnicze i nalegać na zakaz lotów nad terytorium Białorusi. Kto zdecydował się na ten krok, a kto tylko się do tego przygotowuje.
 
Po przymusowym lądowaniu samolotu irlandzkich linii lotniczych Ryanair w Mińsku niektóre kraje europejskie zakazały liniom lotniczym korzystania z białoruskiej przestrzeni powietrznej.
 
Stanowisko władz
 
Szczyt UE
 
Po spotkaniu szefów państw UE postanowiono zakazać lotów białoruskich przewoźników lotniczych w całej Unii Europejskiej. Decyzja musi zostać zatwierdzona przez Radę UE, w skład której wchodzą właściwi ministrowie. Przywódcy krajów UE zalecili także europejskim liniom lotniczym nie latać nad terytorium Białorusi.
 
Wielka Brytania
 
Brytyjski minister transportu Grant Shapps ogłosił na Twitterze, że jego kraj zawiesił licencję na loty Belavii do Wielkiej Brytanii. Również rząd brytyjski zażądał od linii lotniczych unikania przestrzeni powietrznej Białorusi.
 
Litwa
 
Minister transportu Marius Skuodis powiedział, że od północy 25 maja wszystkie samoloty przylatujące lub wylatujące z kraju nie powinny wkraczać w przestrzeń powietrzną Białorusi.
 
Francja
 
Ze względów bezpieczeństwa władze francuskie odradzają swoim liniom lotniczym loty nad terytorium Białorusi. Według sekretarza stanu w ministerstwie transportu Jean-Baptiste Dzhebbari, zawieszono również zezwolenie na loty Belavii. Air France wstrzymał loty w przestrzeni powietrznej Białorusi. 
 
Polska
 
Ministerstwo spraw zagranicznych Polski zaapelowało o zakaz przelotu przez Białoruś. Główny polski przewoźnik LOT zdecydował się zrezygnować z białoruskiej przestrzeni powietrznej.
 
Ukraina
 
Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony prezydent Wołodymyr Zełenskij polecił rządowi wypracowanie decyzji o zakończeniu bezpośrednich lotów między Ukrainą a Białorusią oraz zamknięciu przestrzeni powietrznej Białorusi dla lotów na Ukrainę. Ruch lotniczy między krajami zostanie zamknięty od północy 26 maja.
 
Szwecja
 
Szwedzki zarząd transportu postanowił zalecić szwedzkim liniom lotniczym wstrzymywanie lotów w przestrzeni powietrznej Białorusi do czasu ustabilizowania się sytuacji. Skandynawskie linie lotnicze SAS ogłosiły, że jego samoloty nie wejdą w przestrzeń powietrzną Białorusi.
 
Holandia
 
Premier Holandii, Mark Rutte powiedział, że po incydencie w Mińsku narodowy przewoźnik KLM powinien powstrzymać się od latania w przestrzeni powietrznej Białorusi. KLM później ogłosił decyzję o zawieszeniu lotów w białoruskiej przestrzeni powietrznej.
 
Belgia
 
Premier Belgii Alexander De Croo na swoim Twitterze powiedział, że UE powinna omówić nowe sankcje wobec Białorusi, w tym zakaz wjazdu samolotów linii lotniczej „Belavia” na lotniska UE.
 
Niemcy
 
Kanclerz Angela Merkel zezwoliła na dalsze sankcje wobec Białorusi. Nie wykluczyła m.in. dyskusji o zakazie lotów białoruskich linii lotniczych „Belavia”. Wkrótce po wystąpieniu Merkel Lufthansa ogłosiła decyzję o zawieszeniu lotów do Mińska.
 
Finlandia
 
Szef fińskiego rządu Sanna Marin, który w poniedziałek (24.05) przybył na szczyt szefów państw UE w Brukseli, zapowiedział również możliwy zakaz użytkowania białoruskiej przestrzeni powietrznej do czasu zakończenia śledztwa przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Finnair, fiński przewoźnik państwowy, ogłosił we wtorek (25.05), że planuje ominąć białoruską przestrzeń powietrzną.
 
Przewoźnicy lotniczy
 
Łotewski AirBaltic jako pierwsza firma ogłosiła odmowę wykorzystania przestrzeni powietrznej Białorusi dla swoich samolotów.
 
Samolot Austrian Airlines przyleciał w poniedziałek (24.05) do Moskwy z Wiednia przez Ukrainę, a nie przez Białoruś. Przewoźnik z Austrii poinformował, że ​​czeka na rozwój sytuacji.
 
Węgierskie linie lotnicze WizzAir ogłosiły, że jego samoloty nie wejdą w przestrzeń powietrzną Białorusi.
 
Zarejestrowana na Cyprze Avia Solutions obiecała, że ​​jej samoloty z siedzibą na Litwie nie będą latać nad terytorium Białorusi.
 
Rosyjska linia lotnicza UTair lot 23 maja z Moskwy do Kaliningradu wykonała z pominięciem Białorusi. Przewoźnik tłumaczył to później „oszczędnością paliwa”.
 
Na podst. rbc.ru
 
 
 
 

Zobacz także:

Tagi:

Aktualna ocena artykułu: 5

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '2383/'