Kirgistan

18.06.2021

4. festiwal filmów polskich „Wisła” w Kirgistanie

Festiwal Wisła

Drodzy Widzowie! Republikański Dom Kino im. Czingiza Ajtmatowa w Biszkeku w dniach 24-27 czerwca 2021 zaprasza na pokazy filmów w ramach 4. Festiwalu Filmów Polskich „Wisła”.

To świetna okazja, aby zapoznać się z filmowymi nowościami ostatnich dwóch lat, autorstwa zarówno znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, jak i utalentowanych, zachwycających swoimi pierwszymi dziełami debiutantów. Wejście na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatne!

W programie:
 
„Pan T.” Marcina Krzyształowicza to film, w którym powaga oraz absurd mieszają się z wiwisekcją socrealizmu oraz układów w powojennej Polsce. Opowieść o bezrobotnym literacie, który ociera się o różne sfery Warszawy, począwszy od nizin aż po inteligencję i politycznych włodarzy, utrzymana jest w czarno-białych barwach, ale to w większej części naprawdę wesoła satyra, która wzbudziła niemałe kontrowersje jeszcze przed premierą.
 
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to film oparty na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty, Mieczysława Kosza, w reżyserii Macieja Pieprzycy („Chce się żyć”, „Jestem mordercą”). Biografia genialnego pianisty jazzowego, aranżera i kompozytora przedstawia historię człowieka wybitnego, który mimo zgotowanych przez los przeszkód, osiągnął sukces i światowej miary uznanie.
 
„Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, podobnie jak debiut reżysera, „Cicha noc”, to słodko-gorzka analiza poplątanych relacji rodzinnych. Ola (wyśmienita debiutantka Zofia Stafiej) zbuntowana nastolatka o twardym charakterze a na własną rękę do nieznanego kraju. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmienią jej podejście do życia.
 
Pełnometrażowy debiut Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją.
 
Magda i Maciek, bohaterowie filmu „Interior” Marka Lechkiego, to dwoje trzydziestopięciolatków, szukających swojego miejsca na świecie. Ona – spełniająca się zawodowo i pewna siebie kobieta. On - literacki przykład ofiary kapitalizmu, uciekinier, który wywraca swoje życie do góry nogami. Choć, zdawałoby się, całkowicie różni od siebie, łączy ich jedna rzecz – miejsce, w którym przyszło im żyć.
 
Fani komedii romantycznych nie mogą przegapić wielkiego finału komediowego hitu! „Planeta singli 3” w reż. Sama Akiny i Michała Chacińskiego, opowiada o Tomku i Ani, którzy wreszcie decydują się na ślub. Wesele – na prośbę Ani – odbędzie się na wsi, u krewnych Tomka, z którymi ten od pewnego czasu nie utrzymuje kontaktów. Okaże się, że jego bracia i matka są jak włoska rodzina – każda rozmowa grozi wybuchem, a od wielkiej miłości do awantury jest czasami tylko krok. Mnóstwo emocji, śmiechu i zaskoczeń w opowieści o tym, że miłość w różnych okresach życia oznacza zupełnie różne rzeczy.
 
Film dokumentalny „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske to opowieść o ludziach zamieszkujących jedno z najbardziej wymagających i niedostępnych miejsc na Ziemi, Półwysep Czukocki. Czukotka, miejsce położone na skraju Syberii, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy; kraina surowej ziemi, na której przetrwają tylko najsilniejsi. Kiedy ziemia Lorino nagrzewa się od słońca, myśliwi wyruszają na polowanie. Następuje starcie dwóch światów, które przy każdym spotkaniu zbliżają się do krawędzi istnienia.
 
W repertuarze znajdzie się również blok filmów krótkometrażowych „ŁODZIĄ PO WIŚLE” studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Podczas seansu pokażemy film animowany „Jestem tutaj” Julii Orlik. To przeszywająca opowieść o samotności w obliczu śmierci przedstawiona z perspektywy umierającej kobiety - choć ta nie wypowiada ani słowa. Dusza – miniatura ciała zmarłego – przedziera się na zewnątrz martwego ciała i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie w filmie Barbary Rupik pt. „Duszyczka”. „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz to animowana interpretacja wiersza laureatki Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej, a namalowana została czerwoną paletą barw: kolorem szminki, płatków róż czy kropli krwi, dodatkowo narastająca muzyka tworzy atmosferę napięcia i niepokoju. W filmie Marty Koch pt. „Takie piękne miasto” dzień, w którym kończy się świat obserwujemy oczami kobiety, idącej przez miasto i patrzącej jak wszystko się zmienia. Film Heleny Oborskiej „Ukąszenie” przedstawia historię Zofii, która wyjeżdża nad morze na ,,oczyszczenie” do specjalnego ośrodka. Emocje z dawnych lat wracają, gdy pojawia się tajemniczy mężczyzna, Emil, ze swoją narzeczoną. Piołun, którym dawniej matki nacierały dziecko, by odstawić je od piersi, jest tematem filmu Marii Ornaf. „Jaskinia żółwi” Klaudii Folgi przedstawia retrospekcję zdarzeń z dzieciństwa głównej bohaterki, Hani. Bohaterowie filmu Patrycji Polkowskiej pt. „Efekt halo” są wychowankami zakładu poprawczego, gdzie głównym sposobem kontaktu ze światem zewnętrznym jest znajdujący się w pokoju wychowawcy telefon stacjonarny.
 
Pełne opisy filmów i program dostępne na stronie: http://www.festiwalwisla.pl/kirgistan/2021a/main
 
Zapraszamy!

Zobacz także:

Tagi:

Artykuł nie został jeszcze oceniony.

Oceń artykuł:

Komentarze:

Dodaj Komentarz:

Truncated incorrect DOUBLE value: '2399/'